Remifentanil - etomidat veya remifentanil - propofol infüzyonlarının, süksinilkolin ile birlikte fiberoptik bronkoskopi üzerine olan etkileri
The effects of remifentanil - etomidate or remifentanil - propofol infusions with succinylcholine on fiberoptic bronchoscopy
- Tez No: 645275
- Danışmanlar: DR. NEVZAT MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
REMİFENTANİL - ETOMİDAT VEYA REMİFENTANİL - PROPOFOL İNFÜZYONLARININ, SÜKSİNİLKOLİN İLE BİRLİKTE FİBEROPTİK BRONKOSKOPİ ÜZERİNE OLAN ETKİLERİ GİRİŞ-AMAÇ: Fiberoptik bronkoskopi uygulamasının uyanık hastada rahatsızlık verici olması nedeniyle hem hasta hem de uygulayan hekim açısından prosedürü zorlaştırabilmektedir. İşlem süresinin kısa olması, solunum sisteminde uygulanıyor olması nedenleriyle solunum yolu koruyucu reflekslerin prosedürü zorlaştırması söz konusu olabilmektedir. Bu uygulama sırasında seçilecek anestezi tekniğinin bu özellikler göz önüne alınarak yapılması uygun olacaktır. Çalışmamızda süksinlkolin ile beraber remifentanil - etomidat veya remifentanil - propofol infüzyonu kombinasyonlarının, LMA içinden yapılan fiberoptk bronkoskopi işlemine hemodinamik yanıt, hasta cevabı ve cerrahi memnuniyetini karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL ve METOD: Etik kurul onayı alındıktan sonra hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup I'de (n=20) İndüksiyonda; 0,3mg/kg etomidat (15 saniyeden uzun sürede) ve 1mcg/kg remifentanil (90 saniyeden uzun sürede), idamede; 0,36mg/kg/saat etomidat infüzyonu ve 0,2-0,5 mcg/kg/dk remifentanil infüzyonu, ek olarak 4lt/dk (%50 hava, %50 oksijen), Grup II'de (n=20) indüksiyonda; 2mg/kg propofol (15 saniyeden uzun sürede) ve 1mcg/kg remifentanil 90 saniyeden uzun sürede), idamede; 100mcg/kg/dk propofol infüzyonu ve 0,2-0,5mcg/kg/dk remifentanil infüzyonu, ek olarak 4lt/dk (%50 hava, %50 oksijen) uygulandı. LMA yerleştirilmesini veya anestezi devamını engelleyen baş veya kol hareketi, hıçkırık, öğürme, yutkunma, öksürük oluşması halinde ek doz süksinilkolin 20mg iv puşe uygulandı. Fiberoptik bronkoskopi sırasında glottik açıklık durumu, bronkospazm, laringosapzm, öksürük, öğürme, baş veya kol hareketleri, hıçkırık ve yutkunma durumları kaydedildi. Süksinilkolin, atropin, efedrin ihtiyaçları kaydedildi. Hastaların tamamına perioperatif hemodinamik monitörizasyon uygulandı. BULGULAR: Öksürme, öğürme, yutkunma, cerrahi memnuniyet açısından gruplar arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF REMIFENTANIL - ETOMIDATE OR REMIFENTANIL - PROPOFOL INFUSIONS WITH SUCCINYLCHOLINE ON FIBEROPTIC BRONCHOSCOPY INTRODUCTION-PURPOSE: Since the fiberoptic bronchoscopy application is uncomfortable in the awake patient, it can make the procedure difficult for both the patient and the physician. Due to the short duration of the procedure and the fact that it is applied in the respiratory system, respiratory tract protective reflexes may make the procedure difficult. It will be wise to take these into account while making a decision about the anesthesia technique. In our study, we aimed to compare the haemodynamic response, patient response and surgical satisfaction with fiberoptic bronchoscopy procedure performed through the LMA using the combination of remifentanil - etomidate or remifentanil - propofol infusion with succinylcholine. MATERIALS and METHODS: After approval of the ethics committee, patients were randomly divided into two groups. In Group I (n=20), 0.3mg/kg etomidate (over 15 seconds) and 1mcg/kg remifentanil (over 90 seconds) were used for induction and for maintenance; 0.36mg/kg/hour etomidate infusion and 0.2-0.5mcg/kg/min remifentanil infusion, additionally 4lt/min (50% air, 50% oxygen) were used, while in Group II (n=20); 2mg/kg propofol (over 15 seconds) and 1mcg/kg remifentanil over 90 seconds) were used for induction and for maintenance; Propofol infusion of 100mcg/kg/min and remifentanil infusion of 0.2-0.5mcg/kg/min, together with 4lt/min (50% air, 50% oxygen) were administered. In case of head or arm movements, hiccups, retching, swallowing or cough that prevent LMA insertion or the continuation of anesthesia, an additional dose of succinylcholine 20mg was administered intravenously. During the fiberoptic bronchoscopy, glottic patency, bronchospasm, laryngospasm, cough, retching, head or arm movements, hiccups and swallowing were recorded. Need for succinylcholine, atropine and ephedrine were recorded as well. Perioperative hemodynamic monitoring was performed in all patients. RESULTS: There was no difference between the groups in terms of coughing, gagging, swallowing, and surgical satisfaction (p> 0.05).