Yapı işlerinde dış cephe yük asansörlerinin kurulumu, bakımı, onarımı ve olası kazaların önlenmesi: Bir risk analizi örneği
Installation, maintenance, repair and prevention of possible accidents in the construction works: A risk analysis example
  1. Tez No: 645282
  2. Yazar: ALİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş yaşamının vazgeçilmezi olan iş ekipmanlarının kullanımları sırasında çok sayıda iş kazası meydana gelmektedir. Meydana gelen bu iş kazalarında insan kusuru büyük rol oynamakla beraber iş ekipmanlarındaki bozulma, aşınma veya korozyon gibi sebeplerle de kazalar yaşanabilmektedir. Asansörler de iş ekipmanı olarak kabul edilmekte olup benzer sorunlar nedeniyle kazalara yol açabilmektedir. Çalışmada öncelikle; asansör çeşitleri ve kullanım alanları izah edilmiş olup asansörlerle alakalı mevzuat açıklanmıştır. İş ekipmanı olan asansörlerin eksiklikleri, sahada yapılan 1 haftalık gözlemler ve periyodik kontrol uygulamaları ile eksiklikler tespit edilmiştir. Saha çalışmasının tamamlanmasının ardından, asansörlerle alakalı literatür çalışmaları incelenmiş olup çeşitli karşılaştırmalar ve değerlendirmeler yapılmıştır. Saha çalışması bulgularından yola çıkılarak tespit edilen eksiklikler FINE-KINNEY ve FMEA risk değerlendirme yöntemiyle analiz yapılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda; asansörlerin iş güvenliği açısından bakım, onarım ve kurulum işlemlerinde daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemi açıklanmıştır. Mevcut durumun iyileşebilmesi için alınması gereken tedbirler ile yapılması gereken değişiklere ilişkin tespit ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many occupational accidents occur during the use of work equipment, which is indispensable for business life. Although the human fault plays a major role in these accidents, accidents, deterioration, wear or corrosion can be caused by work equipment. Elevators are also considered as work equipment and can cause accidents due to similar problems. Firstly; elevator types and usage areas have been explained and the legislation related to elevators has been explained. Deficiencies have been identified with the deficiencies of the lifts, the 1-week observations in the field and the periodic control applications. After the completion of the field study, literature studies related to elevators were examined and various comparisons and evaluations were made. The deficiencies were determined by FINE-KINNEY and FMEA risk assessment method. As a result of the study; The importance of the safety of the elevators in the safety, maintenance and repair operations of the elevators is explained. The measures to be taken in order to improve the current situation and the changes and suggestions regarding the changes to be made are presented