Farklı tekniklerle hazırlanan metal alt yapıların dental porselenler ile bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strengths of metal frameworks prepared by different techniques with dental porcelains
  1. Tez No: 645281
  2. Yazar: ŞEYMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YEŞİL DUYMUŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, döküm, frezeleme, direkt metal lazer sinterleme (DMLS) ve seçici lazer ergitme (SLM) teknikleriyle üretilen metal alt yapıların üç farklı porselen ile olan bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi amacıyla ISO standartlarına göre döküm, frezeleme, DMLS ve SLM teknikleri ile toplam 240 adet Co-Cr esaslı metal alt yapı hazırlandıktan sonra üç farklı üst yapı porseleni uygulandı. Örneklerin yarısı (120 örnek) termal yaşlandırma işlemine tabi tutuldu. Tüm örneklere üç nokta eğme testi uygulandı. Elde edilen veriler varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the bond strength of metal frameworks produced by casting, milling, direct metal laser sintering (DMLS), selective laser melting (SLM) techniques with three porcelain. Material and Method: In order to evaluate the bond strength, a total of 240 Co-Cr based metal frameworks were produced by casting, milling, DMLS and SLM techniques according to ISO standards and then three different superstructure porcelains were built on the prepared specimens. Thermal aging was applied to half of the specimens (120 specimens). The three point bending test was applied to evaluate bond strengths of all specimens.