Hidroksiapatit ve glassionomer kemik çimentoların fasiyal sinir fonksiyonları üzerine etkisinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve karşılaştırılması: Deneysel çalışma
Electrophysiological and histopathological evaluation and comparison of the effect of hydroxyapatite and glassionomer bone cements on facial nerve functions: Experimental study
  1. Tez No: 645322
  2. Yazar: MUSTAFA YAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR İMRE, PROF. DR. İSMAİL SEMİH ÖNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hidroksiapatit kemik çimento (HAKÇ) ve glassionomer kemik çimentonun (GIKÇ) fasiyal sinir yapısı ve işlevi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Materyal Metod: Çalışmaya 60 adet rat alındı ve rastgele eşit olarak 6 gruba ayrıldı. Kontrol, sham, hidroksiapatit, hidroksiapatit greftli, glassionomer, glassionomer greftli olarak gruplandırma yapıldı. Grup 1 sağlıklı kontrol grubu, grup 2 ise sham grubu olarak tasarlandı. Grup 3'te HAKÇ fasiyal sinir turunkusuna yerleştirildi. Grup 4'te HAKÇ uygulamasından önce fasiyal sinir turunkusu yumuşak doku grefti ile kapatıldı. Grup 5'te GIKÇ fasiyal sinir turunkusuna yerleştirilirken, Grup 6'da GIKÇ uygulamasından önce fasiyal sinir turunkusu yumuşak doku grefti ile kapatıldı. Toplam 2 ay takip yapıldı. Ameliyattan 1 ay ve 2 ay sonra vibrisseal motor performans kaydedildi. Ameliyattan 2 ay sonra elektromiyografi(EMG) yapıldı. Son olarak histopatolojik değerlendirme için fasiyal sinir turunkus ve çevre yapılardan örnekler alındı. Tüm örnekler ışık mikroskopu kullanılarak incelenmiştir. Bulgular: Altı grup arasında vibrisseal motor performans ve EMG açısından istatiksel olarak fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of hydroxyapatite bone cement (HAC) and glass ionomer bone cement (GIC) on structure and function of the facial nerve. Material Method: 60 rats were included in the study and randomly divided into six groups equally: control group, sham group, hydroxiapatite cement group, hydroxiapatite plus soft tissue graft group, glass ionomer group and glass ionomer plus soft tissue graft group. Group 1 was designed as the healthy control group, while Group 2 was sham group. In Group 3, HAC was dropped onto the facial nerve trunk. In Group 4, facial nerve was covered with soft tissue graft before HAC application. In Group 5, GIC was dropped onto the facial nerve trunk, while in Group 6 facial nerve was covered with soft tissue graft before GIC application. A total of 2 months of follow-up was performed. Vibrisseal motor performance was recorded at 1 month and 2 months after the surgery. Postoperative electromyography(EMG) were performed 2 months after the surgery. Finally, for histopathological evaluation, tissue samples of the facial nerve trunk and adjacent structures were excised. All specimens were studied by using light microscopy. Results: No significant difference was noted in vibrisseal motor performance and EMG among six groups (p> 0.05).