Farklı materyaller ilave edilen geleneksel cam iyonomer simanın kırılma tokluğu ve biyoaktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of fracture toughness and bioactive properties of conventional glass ionomer cement using different materials
- Tez No: 288728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Cam iyonomer simanlar, diş hekimliğinde oldukça ilgi gören ve sık kullanılan materyallerdir. Ancak mekanik dayanıklılıklarının düşük olması kullanım alanlarını kısıtlamaktadır. Bu çalışmanın amacı geleneksel cam iyonomer simana belirli oranlarda hidroksiapatit ve wollastonite ilave ederek cam iyonomer simanın dayanıklılığının ve biyoaktivitesinin değerlendirilmesidir.Çalışmada, geleneksel cam iyonomer simanın tozuna ağırlığının % 4, 6, 8, 10?u kadar hidroksiapatit ve % 5, 10, 15, 20?si kadar wollastonite ilave edilerek kırılma tokluğu değerleri incelendi. Deneylerden elde edilen veriler istatistiksel olarak tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi ile değerlendirildi (p?0.05). Gruplar arasındaki farklılıklar Post Hoc Tukey HSD yöntemi ile belirlendi. En yüksek ortalama kırılma tokluğu değerlerine sahip gruplar belirli zaman aralıkları boyunca yapay vucut sıvısında (SBF) bekletildi. Örneklerin yüzey analizleri x-ray difraktometre (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı x ışınları spektrometre cihazı (EDS) ile yapıldı.Geleneksel cam iyonomer simana hidroksiapatit ve wollastonite ilavesinin kırılma tokluğunu anlamlı derecede artırdığı gözlendi (p?0.05). XRD ve SEM analizi sonucunda hiçbir grupta biyoaktif özellik görülmedi.
Özet (Çeviri)
Glass ionomer cements have found high interest and are oftenly used in dentistry. However, low mechanical strength of these materials limits their usage. The purpose of this study is to evaluate the strength and bioactivitiy of conventional glass ionomer cement by incorporating hydroxyapatite and wollastonite in certain ratios.In the present study 4, 6, 8, 10 % hydroxyapatite and 5, 10, 15, 20 % wollastonite by weight were incorporated into the powder of conventional glass ionomer cement and then the fracture toughness values were calculated.