Pulmoner tromboemboli hastalarında mevsimsel faktörlerin, laboratuvar verilerinin ve risk skorlamalarının prognoza etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
The retrospective analyses of the effects of seasonal factors, labaratory results and risk scoring to prognosis in patients with pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 820461
  2. Yazar: SİNAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: UZMAN UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kardiyovasküler olayların kronobiyolojik olarak gözlendiği birçok çalışma ile ispatlanmıştır. Özellikle akut miyokart infarktüsü, ani kardiyak ölüm, aort diseksiyonu, stroke, retinal ven oklüzyonu ve derin ven trombozunun kronobiyolojik varyasyon gösterdiği saptanmıştır. Bununla birlikte pulmoner tromboemboli gelişimi üzerine meteorolojik faktörlerin etkisi birçok ülkede farklı iklim koşullarında araştırılmış ve farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bizim çalışmamızda Dışkapı YBEAH'de PTE ön tanısı ile spiral BT çekilen ve sonucunda PTE tanısı alan hastaların verileri analiz edilmiştir. Araştırmaya alınan 541 hastanın, 234'i (%43,2) erkek, 307'si (%56,8) kadındı. Yaş ortalaması 64,74 ± 15,79 ve dağılım aralığı 18-93 arasında idi. Aylara göre PTE görülme sıklığı değerlendirildiğinde; yapmış olduğumuz çalışmada en fazla hastanın şubat (n=77), ocak (n=60) ve aralık (n=60) aylarında olduğu saptandı. PTE hastalarının mortalite oranlarını değerlendirdiğimizde; ekim (n=6) ayında PTE'den ölüm oranında bir artış olduğunu saptadık. Prognoza etki eden diğer faktörlere bakıldığında risk sınıflamalarının, MPV ve RDW'nin istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğu sonucuna vardık. Sonuç olarak; PTE gelişiminin mevsimlere ve aylara göre farklılık gösterdiği, prognoz üzerine düşük barometrik basıncın, risk belirteçlerinin, MPV ve RDW gibi biyokimyasal belirteçlerin etkisi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In many studies it has been proved that cardiovascular events are seen choronobiologically. It has been found that especially acute myocardial infarction, sudden cardiac death, aortic dissection, stroke, retinal vein occlusion and deep vein thrombosis display chronobiological variations. Furthermore, the effect of meteorological factors on pulmonary thromboembolism development has been investigated in many countries under different climatic conditions and different results have been achieved. In our study, the data of the patients with pulmonary thromboembolism whose diagnosis were made by spiral CT were analyzed. 541 patients were included the study; 234 (43.2%) were male, 307 (56.8%) were female. The mean age was 64.74 ± 15.79 (range 18-93). Most of patients were admitted in February (n=77), January (n=60) and December (n=60). Death due to PTE was biggest in October (n=6). When the other factors affecting the prognosis were evaluated, risk classifications, MPV, and RDW were found to be statistically significant. As a result, it is found that the frequency of PTE differs according to the seasons and months. Low barometric pressure, risk markers, biochemical markers such as MPV and RDW have effects on prognosis.