Orman ürünleri endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliği risk analizi: Artvin ili örneği
Occupational healt and safety risk analysis in forest products industry: Case of Artvin province
- Tez No: 645389
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin önemi alınan tedbirlerle birlikte çalışma ortamını daha güvenli ve verimli hale getirmesi sebebiyle her geçen yıl daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde, mobilya ve ahşap endüstrisinde faaliyet gösteren işletmeler kaza riski yüksek işletmeler kategorisinde bulunması nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği bakımından önemli bir yerdedir. Bu tür işletmelerde tehlike oluşturabilecek durumlar karşısında önlem alınmadığı takdirde ciddi yaralanma hatta ölüme sebebiyet verebilecek durumlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu çalışma ile Artvin ili merkezinde bulunan orta ölçekli mobilya ve ahşap endüstrisinde faaliyet gösteren 4 farklı işletmede L Tipi (5X5) matris yöntemi uygulanarak analiz çalışması ve işletmelerdeki personele anket uygulaması yapılarak işletmelerin faaliyetleri sırasında ortaya çıkabilecek tehlikeli durumların tespiti yapılarak, tehlikelerin en aza indirilmesi için hangi önlemlerin alınması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health safety is better understood every year as it makes the working environment safer and more efficient with the measures taken. In our country, businesses operating in the furniture and wood industry have an important place in terms of occupational health and safety as they are in the category of businesess with high accident risk. It is highly probable to encounter situations that can cause serious injury or even death if precautions are not taken against situations that may pose a danger in such enterprises. With this study, 4 types of enterprises operating in the medium-sized furniture and wood industry located in the center of Artvin province, by applying the L Type (5X5) matrix method, by conducting an analysis study and surveying the personnel in the enterprises, to determine the hazardous situations that may arise during the activities of the businesses, it has been determined that what type of measures can be taken.