The effect of executive control training on emotional distraction during conflict resolution: A pupillometry study
Yönetici kontrol alıştırmasının çatışma çözümleme sırasında emosyonel dikkat dağılımına etkisi: Göz bebeği çapı ölçüm çalışması
  1. Tez No: 645388
  2. Yazar: ŞEYMA KOÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Görevle ilgisi olmayan duygu bir yandan yönetsel işlemede dikkati dağıtırken, diğer yandan yönetsel kontrol duygusal işlemeyi bastırır. Bu karşılıklı biliş-duygu bağlantısı, zihinsel sağlık için kritik öneme sahip olan duygu regülasyonunun temelini oluşturur. Mevcut tez, duygu içermeyen yönetsel kontrol alıştırması kullanarak ve duygudurum ile ilgili etkileri dikkate alarak, bilişsel yük ve duygusal dikkat dağıtma arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırmıştır. İki katılımcı grubundan biri, bilişsel yükü fazla olan bir uyuşmazlık çözümleme görevi konusunda eğitilmiş, diğeri ise bilişsel yükü az olan basit tanımlama görevini tamamlamıştır. Daha sonra her iki grup orta bilişsel yüke sahip uyuşmazlık çözümleme görevini, dikkat dağıtıcı duygusal uyaranlar varken (Deney 1) ve yokken (Deney 2) tamamlamıştır. Dikkat dağıtıcı resimler, olumluluk ve heyecanlılık boyutları dikkate alınarak seçilmiştir. Alıştırma seansı ve sonraki deneyler sırasında, katılımcıların cevapları, reaksiyon süreleri ve göz bebeği çapı kaydedilmiştir. Davranış düzeyinde, Deney 1'in sonuçları, bilişsel yük ve alıştırma paradigmasından bağımsız olarak, görevle ilgili olmayan tüm duygusal resimlerin varlığında performans düşüşünü ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, durumluk kaygı düzeyleri ayarlandıktan sonra, bilişsel yük ve alıştırma, duygusal dikkat dağıtımı ile etkileşim göstermiştir. Fizyolojik düzeyde, yönetsel alıştırmanın etkileri, yalnızca olumsuz ve heyecan içeren resimler için gözlenmiştir; yönetsel alıştırma bu kategoride göz bebeği yanıtlarını küçültmüştür. Önemli olarak, Deney 2'de alıştırmanın sürdürülebilir etkileri gözlemlenmiştir; alıştırma, davranışsal ve fizyolojik tepkiler ile depresyon ve süreklilik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi tersine çevirmiştir. Bu çalışmanın bulguları, tek seanslık duygu içermeyen yönetsel kontrol alıştırması kullanarak duygusal dikkat dağıtma ve duygudurumla bağlantılı davranışsal ve fizyolojik yanıtların modülasyonunu göstermesi açısından, duygu regülasyonu ve zihinsel bozuklukların tedavisi için önemli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Task-irrelevant emotion distracts executive processing on the one hand and executive control suppresses emotional processing on the other. This reciprocal cognition-emotion link underlies emotion regulation, which is critical for mental health. The present dissertation investigated the intricate relationship between cognitive load and emotional distraction, using non-emotional executive control training and taking mood-related effects into account. Two groups of participants were either trained on a high-load conflict resolution task or completed a low-load simple identification task. Both groups then completed an intermediate-load conflict resolution task with (Experiment 1) and without (Experiment 2) distracters. Distracter pictures were manipulated considering both valence and arousal dimensions. During training session and subsequent experiments, participants' accuracy scores, reaction times, and pupil diameters were recorded. At the behavioral level, the results of Experiment 1 revealed impaired performance in the presence of all task-irrelevant emotional pictures irrespective of cognitive load and training paradigm. Furthermore, after adjusting for state anxiety levels, cognitive load and training interacted with emotional distraction. At the physiological level, the effects of executive training were observed exclusively for negative arousing distracters, for which executive training reduced pupillary responses. Importantly, sustained effects of training were observed in Experiment 2; training reversed the association between behavioral and physiological responses and depression and anxiety levels. Together, the findings of the present study have important implications for emotion regulation and treatment of mental disorders by demonstrating the modulation of emotional distraction and mood-related behavioral and physiological responses by single-session non-emotional executive control training.