Gölyaka (Düzce) yöresinde etnobotanik bir araştırma
Ethnobotanical investigation in Gölyaka (Düzce)
- Tez No: 645390
- Danışmanlar: PROF. DR. ERNAZ ALTUNDAĞ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma Düzce'nin Gölyaka ilçesinde yerel halk tarafından çeşitli amaçlarla kullanılan bitkilerinin belirlenmesi ve bölgenin etnobotaniğinin ortaya çıkarılması amacı ile yapılmıştır. Arazi çalışmaları Mart 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan bu çalışmada, Gölyaka ilçesine bağlı 10 köy araştırma alanı olarak seçilmiş, bu yörede yaşayan halkın kullandığı bitkilerin, bunların yöresel ve bilimsel isimlerinin, halkın bu bitkilerden yararlanma şekillerinin ortaya çıkartılması ve kayıt altına alınması hedeflenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda 44 familya ait 114 takson belirlenmiştir. Bölgede belirlenen bu bitkilerin yerel halk tarafından etnobotanik kullanım alanlarına bakıldığında 67'sinin gıda, 64'ünün halk hekimliği, 24' ünün hayvan yemi, 11' inin diğer kullanım, 9' unun süs, 4' ünün yakacak, 2' sinin boyama ve 2' sinin veteriner halk hekimliği amaçlı olarak kullanıldığı belirlenmiştir. En çok kullanılan bitkilerin ağırlıklı olarak Asteraceae, Rosaceae, Fabaceae, Lamiaceae ve Apiaceae familyalarına ait olduğu saptanmıştır. Gölyaka'da teşhisi yapılan bitkiler için 189 farklı yöresel ismin kullanıldığı, bu bitkilerin geleneksel adlandırılmasında en yaygın kullanılan yaklaşımın renk özelliklerinden yararlanılarak olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to determine the plants used by the local people in Gölyaka district of Düzce for various purposes and to obtain the ethnobotany of the region. In this study which covers the period between March 2019 and May 2020, it was aimed to reveal and record the local and scientific names of the plants used by the people living in this region and their ways of benefiting from these plants for 10 selected villages in Gölyaka. As a result of the research, 114 taxa belonging to 44 families have been determined. When the ethnobotanical usage areas of these plants identified in the region are examined by the local people, 67 of them are used for food, 64 of them are used for folk medicine, 24 of them are used for animal feed, 11 of them are used for other usages, 9 of them are ornamental, 4 of them are used for fuel, 2 of them are used for coloring and 2 of them are used for veterinary folk medicine purposes. The most commonly used plants belong to Asteraceae, Rosaceae, Fabaceae, Lamiaceae and Apiaceae families. It has been determined that 189 different local names are used for the plants diagnosed in Gölyaka, and the most commonly used approach in the traditional naming of these plants is by using the color features.