Deneysel parkinson hastalığı modeli oluşturulmuş ratlarda glutamat geri alınım parametrelerinin ölçülmesi ve yeni tedavi önerileri
Measurement of glutamate reuptake parameter and new treatment recommendations in experimental parkinson disease model formed rats
- Tez No: 645403
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Çalışmamızda deneysel Parkinson Hastalığı modeli oluşturulmuş ratlarda glutamat geri alınım sürelerinin voltametrik olarak ölçülmesini, yeni tedavilerle hastalık üzerinde oluşan değişiklikleri ve bu değişikliklerin hastalığın iyileşmesi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Her bir grupta 6 adet rat olacak şekilde 5 grup olarak çalışma planı oluşturuldu. Ratlarda deneysel Parkinson Hastalığı modeli oluşturmak için intraserebroventriküler 6-OHDA enjeksiyonu yapıldı. Gruplar kontrol grubu, 6-OHDA grubu, 6-OHDA + levodopa grubu, 6-OHDA + seftriakson grubu ve 6-OHDA + östradiol grubu olarak belirlendi. Hayvanlar davranış testlerine alınarak lokomotor aktivite testi, apomorfinle indüklenen dönme testi ve silindir testleri yapıldı. Voltametrik olarak glutamat geri alım süreleri ölçüldü. İstatistiksel analizler ise SPSS 20.0 programı aracılığıyla One-Way Anova testi ile yapıldı. Bulgular: Yaptığımız davranış testlerine göre lokomotor aktivite sonuçları değerlendirilerek sıçanlarda ambulatuvar hareket ve toplam katedilen mesafe 6-OHDA grubunda azalırken toplam dinlenme zamanı arttı. Fakat tedavi gruplarında ise bu sonuçların anlamlı olarak düzeldiği tespit edildi. Benzer şekilde silindir testinde 6-OHDA grubunda kontrol grubuna kıyasla sağ ve çift pençe kullanma yüzdesinin anlamlı olarak bozulduğu gösterildi. Tedavi gruplarında bu bozulmanın düzeldiği gösterildi. Apomorfinle indüklenen dönme testinde ise kontrol grubuna kıyasla 6-OHDA grubunun anlamlı olarak dopaminerjik yolağı inhibe ettiği bulundu. Tedavi grubunda ise levodopanın 6-OHDA grubuna göre bu dejenerayonu anlamlı şekilde düzelttiği gösterildi. Voltametri test sonuçlarına göre substanstia nigra ve motor korteks beyin bölgelerinde 6- OHDA grubunda glutamat geri alınım sürelerinin anlamlı biçimde uzadığı fakat uzamış bu sürelerin tedavi gruplarında başta seftriakson ve östradiol olmak üzere anlamlı biçimde düzeldiği tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmayla glutamat ve Parkinson arasında bir ilişki olduğunu saniye bazlı ölçümler yaparak ilk kez göstermiş olduk ve yine Parkinson tedavisinde kullanılan levodopanın glutamat geri alım parametrelerini kısmen de olsa düzelttiğini ilk kez göstermiş olduk. Ayrıca glutamat taşıyıcılarını hızlandırdığı gösterilmiş olan seftriakson ve östradiolün 6-OHDA ile oluşturulmuş deneysel Parkinson hastalığı modelinde faydalı etkiler oluşturduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Measurement of Glutamate Reuptake Parameter and New Treatment Recommendations in Experimental Parkinson Disease Model Formed Rats Aim: In our study, we aimed to voltammetrically measure the glutamate uptake time in rats with an experimental Parkinson's Disease model, to examine the changes in the disease with new treatments and the effects of these changes on the recovery of the disease. Material and method: Study plan was formed as 5 groups each group containing 6 rats. Intracerebroventricular 6-OHDA injection was performed in rats to establish an experimental Parkinson's Disease model. Groups were determined as control group, 6- OHDA group, 6-OHDA + levodopa group, 6-OHDA + ceftriaxone group and 6-OHDA + estradiol group. Locomotor activity test, apomorphine-induced rotation test, and cylinder tests were performed by taking the animals into behavioral tests. Glutamate reuptake times were measured by voltammetry. Statistical analyzes were performed using the One-Way ANOVA test through the SPSS 20.0 program. Results: According to the behavioral tests we performed, the results of locomotor activity were evaluated, while the ambulatory movement and total distance covered in rats decreased in the 6-OHDA group, while the total rest time increased. However, these results were found to be significantly improved in the treatment groups. Similarly, it was shown that the percentage of right and double paw use was significantly impaired in the 6-OHDA group compared to the control group in the cylinder test. This deterioration was shown to improve in the treatment groups. In the rotation test induced by apomorphine, it was found that the 6-OHDA group significantly inhibited the dopaminergic pathway compared to the control group. In the treatment group, it was shown that levodopa significantly corrected this degeneration compared to the 6-OHDA group. According to the voltammetry test results, it was found that glutamate uptake times were significantly prolonged in the 6-OHDA group in the brain regions of the substantia nigra and motor cortex, but these prolonged periods were significantly improved in the treatment groups, mainly ceftriaxone and estradiol. Conclusion: In this study, for the first time we have shown that there is a correlation between glutamate and Parkinson's by second-by-second measurements, and we have shown for the first time that levodopa which is used in Parkinson's treatment partially improves glutamate reuptake parameters. We have also shown that the ceftriaxone and estradiol which are known to accelerate glutamate carriers are useful in 6-OHDA-induced Parkinson's disease models in animals.