Oto boya sektöründe çalışan boyacıların solunum fonksiyonlarının, fiziksel aktivite seviyelerinin, yaşam kalitelerinin ve günlük yaşam aktivitelerinin etkilenimi
Impact of respiratory functions, physical activity levels, quality of life and daily life activities of painters working in auto painting sector
- Tez No: 515330
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Şahin Par S., Oto Boya Sektöründe Çalışan Boyacıların Solunum Fonksiyonlarının, Fiziksel Aktivite Seviyelerinin, Yaşam Kalitelerinin Ve Günlük Yaşam Aktivitelerinin Etkilenimi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiopulmoner Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Mesleki akciğer hastalıkları, dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda oto boyacılığı yapan bireylerin mesleki maruziyetleri sonucu solunum fonksiyonlarının, fiziksel aktivite seviyelerinin, yaşam kalitelerinin ve günlük yaşam aktivitelerinin etkilenimini değerlendirmeyi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 18-45 yaş aralığında 50 oto boyacısı, 50 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri ve kalp hızı, kan basıncı, saturasyon ölçümleri kayıt edildi. Solunum fonksiyonları taşınabilir spirometre ile iş yerlerinde ölçüldü. Fiziksel aktivite düzeyleri, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketinin Kısa Formu (IPAQ) ile değerlendirildi. Günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi, Kısa Form-36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Ayrıca bireylerin yorgunluk, uyku kalitesi, umutsuzluk, depresyon ve anksiyete durumları sırasıyla Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete ölçeği ile değerlendirildi. İki grup arasında FVC, FEVı, FEVı/FVC, FEF25-75 değerleri açısından fark yokken PEF değerleri kontrol grubuna göre düşüktü (p=0.015).
Özet (Çeviri)
Şahin Par S., Impact of Respiratory Functions, Physical Activity Levels, Quality of Life and Daily Life Activities of Painters Working in Auto Painting Sector, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences Institute Master Thesis in Cardiopulmonary Rehabilitation Program, Ankara, 2018. Occupational lung diseases continue to be a major public health problem in the world and in our country. We aimed to assess the impact of respiratory functions, physical activity levels, quality of life and daily life activities of auto painters who are affected by exposure. Our work included 50 auto painters and 50 healthy individuals between 18-45 years of age. Individuals' demographic information and heart rate, blood pressure, and saturation measurements were recorded. Respiratory functions were measured with portable spirometry. Physical activity levels were assessed using the Short Form of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Daily living activities and quality of life were assessed using the Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Scale. Fatigue, sleep quality, hopelessness, depression and anxiety were evaluated using Fatigue Severity Scale (FSS), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Beck Hopelessness Scale, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Scale. There was no difference in FVC, FEVı, FEVı / FVC, FEF25-75 values between two groups. PEF values were lower than control group (p=0.015).