Role of microRNA in chronic rhinosinusitis
Role of microRNA in chronic rhinosinusitis
  1. Tez No: 955976
  2. Yazar: MÜZEYYEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
MikroRNA-155 (miR-155), kronik rinosinüzitin (KRS) patofizyolojisinde, özellikle de inflamatuar yanıtlarla ilişkisinde önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Dysregulation of miRNAs has been implicated in various inflammatory and immune diseases, including CRS. miR-155'in, özellikle T hücreleri ve makrofajlarda bağışıklık tepkilerinin düzenlenmesinde rol oynadığı bilinmektedir. Bu durum, artan eozinofilik aktivite ve IL-4 ve IL-13 gibi proinflamatuar sitokinlerin yüksek seviyeleri ile karakterize edilen Th2 aracılı inflamasyonun teşvik edilmesiyle bağlantılıdır. Montelukast alan astımı ve allerjisi olan hastalarda yapılan çalışmalar miR-155 ekspresyonunda bir modülasyon olabileceğini göstermektedir; bu da montelukast'ın bu mikroRNA'yı azaltarak daha dengeli bir bağışıklık tepkisinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada medikal tedaviye cevap alınamayan ve bu nedenle opere edilen KRS tanısı konmuş 30 hasta incelendi. Hastaların operasyondan önce kan örnekleri alınarak IL-1β, miR-155 düzeylerine bakıldı. Sinonazal semptomları değerlendirmek için Sino-Nasal Outcome Testini (SNOT-22) cevaplamaları istendi. Operasyondan sonra bu hastalara standart bir tedavi uygulamak için bir ay montelukast ve saline ile nazal irrigasyon tedavileri verildi. Bir ay sonra hastalardan alınan serum örneklerinde IL-1β ve miR-155 düzeylerine bakıldı. SNOT-22 anketi tekrarlandı. Operasyondan sonra elde edilen SNOT-22, miRNA155 ve IL-1β değerleri operasyondan önceki değerlerle karşılaştırıldığı zaman düşmüş olduğu görülmüş ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. (p=0.0001, p=0.0030, p=0.0001) Tedavi edilen KRS hastalarında serum miR-155 düzeylerinin belirlenmesi, tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve KRS'nin altında yatan mekanizmaları anlamak için potansiyel bir biyobelirteç görevi görebilir. miR-155'in yüksek serum seviyeleri, hastalığın ciddiyeti ve inflamatuar durumla korele olabilir ve bu da onu terapötik yanıtların izlenmesi için aday yapar. miR-155'in kronik rinosinüzitteki rolü, onun hem terapötik bir hedef hem de hastalık yönetimi için bir biyobelirteç olma potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The pathogenesis of chronic rhinosinusitis (CRS) shows strong connections with microRNA-155 (miR-155) through its inflammatory pathways. Research has concentrated on determining miR-155 expression levels in patients who receive montelukast treatment as a leukotriene receptor antagonist for asthma and allergic conditions. The immune system depends on miR-155 for its regulation through its effects on T cells and macrophages. The elevated levels of miR-155 promote Th2-mediated inflammation through increased eosinophilic activity and elevated IL-4 and IL-13 pro-inflammatory cytokines. Research on patients with asthma and allergies who take montelukast shows that the medication may adjust miR-155 expression levels, thus enabling the immune system to achieve better balance through microRNA downregulation. This study examined 30 patients diagnosed with CRS who did not respond to medical treatment and therefore underwent surgery. Blood samples were taken from the patients before the operation to measure IL-1β and miR-155 levels. They were asked to answer the Sino-Nasal Outcome Test (SNOT-22) to evaluate sinonasal symptoms. After the operation, these patients were given a standard treatment and nasal irrigation with montelukast and saline for one month. One month later, IL-1β and miR-155 levels were measured in serum samples taken from the patients. The SNOT-22 questionnaire was repeated. When the SNOT-22, miRNA155 and IL-1β values obtained after the operation were compared with the values before the operation, it was seen that they decreased and this difference was found to be statistically significant (p=0.0001, p=0.0030, p=0.0001; respectively). The disease severity and inflammatory status of patients could be monitored through elevated serum miR-155 levels. The significance of miR-155 in chronic rhinosinusitis makes it both a therapeutic target and a biomarker for disease management.