Farklı remineralizasyon ajanlarının etkinliklerinin ın-vitro olarak incelenmesi
A comparison of the efficacy of different remineralization agents: an in vitro study
  1. Tez No: 798898
  2. Yazar: SEÇİL ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE KORUYUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışma, gümüş diamin florür (GDF) içerikli bir solüsyonun sodyum florür (NaF) içerikli bir vernik ve kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) içerikli bir krem ile süt dişi minesinin üzerinde oluşturulan yapay çürük lezyonları üzerindeki remineralizasyon etkinliğinin mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) ve lazer floresans (DIAGNODent) yöntemleri ile karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Mine dokusunda herhangi bir lezyon ve defekt bulunmayan çekilmiş kesici süt dişleri üzerinde yapay çürük lezyonları oluşturuldu. Dişler rastgele 4 gruba ayrıldı (n=8): 1. grup; GDF içerikli solüsyon (Advantage Arrest, Elevate Oral Care, ABD), 2. grup; NaF içerikli vernik (Clinpro, 3M ESPE, ABD), 3. grup; CPP-ACP içerikli krem (GC Tooth Mousse, Recaldent, ABD), 4. grup; kontrol. Remineralizasyon ajanlarının uygulanmasının ardından yapay tükürük solüsyonunda bekletilen örnekler deney süresi boyunca düzenli aralıklarla DIAGNODent aracılığıyla ölçüldü. Remineralizasyon sürecinin tamamlanmasından sonra -BT aracılığıyla örneklerden kesitler elde edildi. Alınan kesitler“Image J”isimli bilgisayar programında sayısal verilere dönüştürülerek mineral yoğunluğu, lezyon derinliği ve alanı açısından değerlendirildi. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 ile istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında yapılan DIAGNODent değerlerinin karşılaştırılmasında 14. günde ölçülen değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,003). Gruplara göre mikro-BT ile ölçülen remineralizasyon sonrası 14. gün mineral yoğunluğu (g/cm3) değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,001). Sonuç: Çalışmada kullanılan tüm ajanların remineralizasyon sağladığı belirlenmiştir. Yapılan DIAGNODent ve mikro-BT ölçümleri sonucunda GDF grubunun diğer gruplardan daha yüksek remineralizasyon değerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Etkinliğinin yanı sıra kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak GDF solüsyonunun erken çocukluk çağı çürüklerinin durdurulmasında başarılı bir şekilde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to analyze and compare the remineralizing efficacy of a solution containing Silver Diamine Fluoride (SDF) with agents containing Sodium Fluoride (NaF) and casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate (CPP-ACP) on artificial caries lesions using laser fluorescence (DIAGNODent) and micro computed tomography (micro-CT). Materials and Methods: Artificial caries lesions were created on the extracted primary incisors without any lesions or defects in the enamel tissue. The teeth were randomly divided into 4 groups (n=8): Group1; SDF (Advantage Arrest, Elevate Oral Care, USA), Group2; NaF (Clinpro, 3M ESPE, USA), Group3; CPP-ACP (GC Tooth Mousse, Recaldent, USA), Group4; control. After the application of remineralization agents, samples were kept in artificial saliva solution and measured by DIAGNODent at regular intervals. Remineralization process completed and enamel surfaces were analysed by micro-CT for mineral density, lesion depth and area using the computer program named“Image J”. Obtained data were statistically analysed with IBM SPSS V23. Results: In the comparison of DIAGNODent values between the groups, a statistically significant difference was found between the values measured on the 14th day (p=0.003). A significant difference was found between the mineral density (g/cm3) values measured by micro-CT on the 14th day after remineralization according to the groups (p=0.001) Conclusion: It was determined that all agents used in this study provided remineralization. As a result of DIAGNODent and micro-CT measurements, it was determined that the SDF group had a higher remineralization value than the other groups. Considering the ease of use as well as its effectiveness, it is thought that the SDF solution can be used successfully to arrest early childhood caries.