Diyabetik anne bebeklerinin 4-6 yaş grubunda ventriküler repolarizasyon değerleri ve insülin rezistansı
Ventricular repolarization values and insulin resistance of diabetic mother babies in 4-6 age group
- Tez No: 645549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, maternal diyabetin infantlarda insülin direnci ve kalpte meydana getirdiği etkilerin araştırılmasıdır. Bu amaçla diyabetik annelerin 4-6 yaş arasındaki çocuklarında insülin rezistansının göstergesi olarak HOMA indeksi değerlendirilmiştir. Gestasyonel diyabetin infantın kardiyak anatomisine yönelik çalışmalar mevcut olmakla beraber elektriksel aktiviteye etkisine yönelik çalışma sayısı azdır. Çalışmadan elde edilecek verilerin nedeniyle oluşan insülin rezistansına sekonder ölümcül aritmilerin erken tespit edilmesi ve koruyucu önlemlerin alınmasına katkı sağlayacağına inanmaktayız. Gereç ve Yöntem: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2014-2016 yılları arasında doğum yapmış diyabetik annelerin bebeklerinin 4-6 yaşlarında insülin rezistansı ve ventriküler repolarizasyon değerleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve aydınlatılmış onamları alınan hastalardan detaylı bir öykü alınmış ve fizik muayene yapılmış, glukoz ve insülin kan düzeylerine bakılmış ve EKG'leri çekilmiştir. Tüm katılımcıların EKG'leri hastanemizde kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmamızda Tp-e, QT, QTc, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc değerlerine bakılmıştır. HOMA-IR değerleri ile insülin rezistansı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 4-6 yaşları arasında 34 gestasyonel diyabetli anne bebeği ve 25 sağlıklı olgu dahil edildi. Her iki grubun cinsiyet, yaş, boy, vücut ağırlığı, bel çevresi ve BMI persantilleri arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the effects of maternal diabetes on insulin resistance and heart in infants. For this purpose, the HOMA index was evaluated as an indicator of insulin resistance in children aged 4-6 years of diabetic mothers. Although there are studies on the cardiac anatomy of the infant of gestational diabetes, there are less studies on its effect on electrical activity. We believe that the data obtained from the study will contribute to early detection of fatal arrhythmias secondary to insulin resistance and taking preventive measures. Material and Method: Insulin resistance and ventricular repolarization values of the babies of diabetic mothers who gave birth between 2014-2016 in Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine at the ages of 4-6 were evaluated. A detailed history was taken from the patients who accepted to participate in the study and informed consents were obtained, and a physical examination was performed, glucose and insulin blood levels were checked and ECGs were taken. ECGs of all participants were evaluated by a cardiologist in our hospital. In our study, Tp-e, QT, QTc, Tp-e / QT and Tp-e / QTc values were examined. HOMA-IR values and insulin resistance were evaluated. Results: Thirty-four babies of mothers with gestational diabetes and 25 healthy subjects aged 4-6 years were included in the study. There was no significant difference in gender, age, height, body weight, waist circumference and BMI percentiles of both groups.