Bireylerin meslek gruplarına göre obezite farkındalık düzeyleri ile beden algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Ordu ili örneği)
Correlation between obesity awareness and body image among different occupational groups: City of ordu
- Tez No: 645548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN IŞIK ABANOZ, DOÇ. DR. AYHAN DEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, farklı meslek gruplarının obezite farkındalık düzeyleri ile beden algıları arasındaki ilişki ve farkların incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma, sağlık, eğitim, belediye ve diğer kamu meslek gruplarında çalışan kadın ve erkek bireylerden oluşan, tesadüfi örneklem yoluyla belirlediğimiz 400 kişiye uygulanması düşünülmüş ancak dağıtılmış olan anketlerin toplanmasında elde edilen sayılar şu şekildedir; sağlık meslek grubu 97 kişi, eğitim meslek grubu 95 kişi, belediye meslek grubu 93 ve kamu-diğer meslek grubu 80 olmak üzere toplam 365 kişi olarak değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya katılan grupların frekans ve yüzde dağılımları yapılarak tanımlayıcı istatistikleri alınmış, gruplar arası farkın tespit edilebilmesi için tek yönlü varyans analizi One Way ANOVA, farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey, iki grup arası fark için Mann Whitney U, değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Korelasyon testi, sayımla belirlenen verilerin karşılaştırılmasında ve ilişkilendirmesinde gruplamalar yapılarak Ki-Kare Bağımsızlık Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, frekans ve yüzde değerlerinde özellikle yönetim spor yapmanıza olanak sağlıyor mu sorusuna verilen cevaplarda büyük oranda tüm meslek gruplarında hayır cevabı dikkat çekerken %64,4, meslek grupları karşılaştırıldığında sağlık meslek grubu en fazla yüzdeye sahiptir %86,6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the correlation between obesity awareness and body image among different occupational groups. The study population consisted of 400 people from labor, health, education, municipality, and other public occupational groups. The study sample consisted of 365 participants (health sector, n = 97, education sector, n = 95, municipality, n = 93 and public-other, n = 80) Group frequency and percentage distributions and descriptive statistics were used. One-way ANOVA was used for between-group comparisons. A Tukey test was used to determine between which groups the difference existed. The Mann Whitney U was used for between-group differences. The Pearson correlation coefficient was used to determine the relationship between obesity awareness and body image. Numerical data were grouped for comparison and correlation, and the Chi-square independence test was used. The frequency and percentage values showed that the majority of participants (64.4%) responded“No”to the question“Does the management allow you to do sports?”Most participants from the health sector (86.6%) responded“No”to that question.