Sporcu ve sedanterlerde masajın yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of massage on the quality of life and sleep in athletes and sedentery
  1. Tez No: 645562
  2. Yazar: HASAN ABANOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmada yarı deneysel desenli, ön-test - son-test modeli kullanılmıştır. Çalışmaya sporcu (n=33) ve sedanter (n=30) olmak üzere toplamda 63 gönüllü erkek öğrenci katılmıştır. Veri toplama araçları olarak; demografik bilgi ve genel sağlık durumu formu, vücut kompozisyon analiz ölçümü (Tanita), yaşam kalitesi ölçeği kısa formu (Whoqol- Bref-Tr) ve Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) ön-test ve son-test şeklinde yapılmıştır. Gruplara, ön-testler sonrası, haftada bir kez, 4 hafta süreyle, düzenli olarak 20 dakika klasik sırt masajı uygulanmıştır. Masaj uygulamaları tamamlandıktan sonra katılımcıların son-test ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, bağımlı örneklem t testi ve Wilcoxon Signed Rank testi yapılmıştır. Ayrıca Amos programında oluşturulan hipotez modellerde path ve ancova analizleri ile araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, semi-experimental pattern, pretest-posttest model was used. A total of 63 volunteer male students (33 athletes and 30 sedentary) participated in the study. As data collection tools; demographic information and general health status form, body composition analysis measurement (Tanita), quality of life scale short form (Whoqol- Bref-Tr) and Pittsburgh sleep quality index (PUKI) were applied as pre-test and post-test. After the pretests, the groups received 20-minute classical back massage a week, during 4 weeks, regularly. After the massage applications, the post tests were applied to the participants. Descriptive statistics, Paired-Simple t test and Wilcoxon Signed Rank tests were conducted by using SPSS program to analyze the data. In addition, path and ancova analyses were apllied by hypothesis models that was conducted with AMOS program to analyse relations of research variables.