Sporcu ve sedanterlerde görsel zeka ,reaksiyon zamanı ile akciğer hacim kapasiteleri ve oksijen kullanma kapasiteleri arasındaki ilişki
Releation among visual intelligence reaction time with pulmonary function and O2 uptake in sedanter and sportmen
- Tez No: 225756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı; sporcu ve sedanterlerdeyorgunluğun görsel zekâyı etkileme düzeyinin araştırılmasıdır.Araştırma; Atatürk Üniversitesinde okuyan elit düzeyde aktif spor yapansporcularla yine aynı üniversitenin çeşitli fakülte, yüksekokullarındaokuyan yaşları 18?25 arasında değişen hiç egzersiz yapmamış olansedanter öğrenciler seçilmiştir. Araştırmaya katılan deneklere protokolanlatıldıktan sonra ilk planda akciğer hacim kapasiteleri Pony spirometri(Cosmed S.r.l.) cihazı ile ölçülmüştür, takiben denekler altışar kişilikgruplar halinde, shuttle run (mekik koşu testi) yaptırılmıştır. MaxVO2tüketimleri tespit edilip bireylere 10 dakika dinlendirilmiş hemen Cattelgörsel zekâ testi uygulanmıştır. Cattel görsel zekâ testi uygulandıktansonra deneklere reaksiyon testi Davis ve Fang (1993) tarafındanbilgisayar ortamında hazırlanan basit reaksiyon zamanı ölçüm testiuygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research the impacting level offatique on visual intelligence of sportmen and sedanters. Activesportmen attending to Atatürk University and sedanter students, whohave not practiced any sports and exercise, at the age of 18?25,attending to the Faculties and High Schools in the same University wereincluded in this study. After the protocol explained to the subjects in thestudy, their lung volume capacities were measured by Pony Spirometry( Cosmed S.r.l.), and the subjects were performed shuttle run in 6-person groups. Their MaxVO2 scores were determined, after they weremade to rest for ten minutes, Cattel Visual Intelligence test was appliedto them. After the test was completed, the reaction time tests of thesubjects was applied and determined by a simple reaction- timemeasurement test developed by Davis and Fang (1993 ).