Sporcu ve sedanterlerde akut ve düzenli egzersizin göziçi basıncı üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of impacts of acute and regular exercise on intraocular pressure at sportman and sedanters
  1. Tez No: 103630
  2. Yazar: ERTUĞRUL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1147
Özet
1. ÖZET Sporcu ve Sedanterlerde Akut ve Düzenli Egzersizin Göziçi Basıncı Üzerine Olan Etkilerinin Karşılaştırılması Göziçi basıncı ile ilgili yapılan bir çok çalışmada, egzersizin GİB'ı üzerine olumlu yönde azaltıcı etkisinin olduğu gösterilmiştir. Bu etki, glokomlu hastalarla birlikte sedanter ve fiziksel aktiviteye sahip kişileri de kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı; aerobik ve anaerobik egzersiz yaptırılan sporcu ve sedanterlerde egzersiz öncesine göre GİB'ında meydana gelen değişikliği ve kronik egzersizin bu değişikliğe etkisini araştırmaktır. Bu çalışma; 19 sporcu, 19 sedanter deneğin katılımı ile gerçekleştirildi. Tredmilde sporcu erkek deneklere eğimi % 3, hızı 5.2 km, zamanı 15 dakikaya; sporcu kız deneklere eğimi % 3, hızı 4.2 km, zamanı 12 dakikaya; sedanter erkek deneklere eğimi % 2, hızı 3.2 km, zamanı 12 dakikaya; sedanter kız deneklere eğimi % 2, hızı 2.2 km, zamanı 10 dakikaya ayarlanarak aerobik, 30 sn bisiklet ergometresinde anaerobik egzersiz yaptırıldı. Egzersiz öncesi, aerobik ve anaerobik egzersiz sonrası göziçi basınçları ölçüldü. Egzersiz öncesi, anaerobik ve aerobik egzersiz sonrası göziçi basınçları Willcoxon testi ile, grupların egzersiz öncesi, anaerobik egzersiz sonrası ve aerobik egzersiz sonrası sağ ve sol göziçi basınçları Marm Whitney U testi ile değrlendirildi. pO.01, p< 0.05 anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Comparison of Impacts of Acute and Regular Exercise on Intraocular Pressure at Sportman and Sedanters In many studies related to intraocular pressure (IOP) have been shown that exercise has a positive and decreasing impact on IOP. This impact is readily observed in patients with glaucoma, sedanters and people who have physical activities. The purpose of this study was to investigate IOP changes in sportman and sedanters, who asked to do aerobic and anaerobic exercises (pre-post comparison) and to seek impacts of cronic exercise on this change. Total of 19 sportman and 19 sedanter subjects were involved in this study. Exercise was performed on treadmill. This can be summarized as follows: in male sportsman informant group, the 3% slope, 5.2 km speed and 15 minutes time space were set. Moreover; in female sportswoman informant group, 3% slope, 4.2 km speed and 12 minutes time space were arranged. 2% slope, 3.2 km speed and 12 minutes time space were set for sedanter male informant group. 2% slope 2.2 km speed and 10 minutes were set for female sedanter informant group. Following this, all groups were asked to do anaerobic exercise at 30 sn cycle ergometer under above describedconditions. Pre and post aerobic and anaerobic exercise IOP' s were measured. Pre-post IOP findings were analysed using Willcoxon test.