Karate-do ve sporda sosyal bütünleşme üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on social integration in karate-DO and sport
- Tez No: 645576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, modern toplumların bir problemi olan yabancılaşma karşısında, Karate-Do sporunun, birey ve toplum üzerinde oluşturduğu sosyolojik etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada olaylara doğal ortamda gerçekci ve bütünsel olarak araştırma olanağı sağlayan nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada yöntem olarak doküman analizi ile birlikte, bireylerin düşünce, deneyim ve hissettiklerini anlamaya yönelik, amaçlı ve kontrollü sözel iletişim olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Görüşmede sorulacak soruların belirlenmesi için literatür taraması yapılmış, hazırlanan sorular alanında uzman kişiler tarafından onaylanmıştır. Araştırmada, Türkiye Karate Federasyonuna bağlı 3 yetkili kişi, alanında uzman 2 akademisyen, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 1 rehber öğretmen, alanında uzman 3 antrenör ve Karate-Do sporu yapan 4 ayrı bireyin ebeveynleri ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmede Karate-Do sporunun, kişilik, davranış ve sosyal bütünleşme adına işlevlerini belirlemeye yönelik açık uçlu 11 soru sorulmuştur. Görüşme ses kaydı cihazı ile kayıt altına alınmış ve sonrasında kayıt bilgisayara yazı olarak aktarılmıştır. Elde edilen bulgular, içerik analizi ile birbirine yakın kavram ve temalar, dört başlık altında tartışma bölümünde toplanmıştır. Sonuç bölümünde ise oluşturulan temalar, işlevsel kuram çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu araştırma sonucunda Karate-Do sporunun birey ve toplum üzerinde bütünleştirici bir etki yarattığı ortaya konmuştur. Nihai aşamada, sporcu aileleri, antrenörler ve devlet kurumlarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is made to analyse sociological impacts constituting on indidual and society of Karate-Do sport in view of alienation that is a problem of modern societies. Document analysis's method with semi-structued interview is used in the research that is planned qulitative research design properly. Semi-structured interview technic that is intentional and controlled linguistic communication towards consideration, experience and feeling of person with document analysis in the study. Literature scanning is made to determine enquired question in the interview, prepared questions are approved by experts. İnterview is made with three authorized person basen on Turkey Karate Federation, two leading expert academists, one school counselor attached to Ministry of National Education, three professionalist trainer and parents of four different person who work out Karate-Do sport. It is posed eleven open-ended questions to participants devoted to determine Karate-Do sport's functions in the name of personality, behavior and social integration. Interview is recorded with phonoscope and then register is transferred as writing on computer. Obtained informations, close concepts and themes, is collected in the debate chapter under four title. Creating themes are evaluated with the scope of functional theory in the conclusion. That Karate-Do sport constitute reintegrative impact on the society is presented in the result of study. İt is made suggestions towards families, tranier and govermental institutions in the final stage.