Koroner arter baypas greft cerrahisi uygulanan hastalarda uyku ve uykuyu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of sleep and factors affecting sleep in patients undergoing coronary artery bypass graft surgary
- Tez No: 645589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
. Koroner Arter Baypas Greft (KABG) cerrahisi uygulanan hastalarda Uyku Bozukluğu (UB) yaygın görülen bir problemdir. UB'nin hastalar üzerinde oluşturduğu zararlı etkiler bilinmesine rağmen uykuyu etkileyen faktörler bilinmemektedir. Bu çalışma ile KABG cerrahisi uygulanan hastaların cerrahi sonrası erken dönemde uyku algılarını ve uykuyu etkileyen faktörleri belirlenmesi amaçlandı. Araştırma 01 Eylül 2019- 01 Şubat 2020 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin kalp-damar cerrahisi servisinde yapılan tek merkezli prospektif tanımlayıcı türde yapılmış bir çalışmadır. KABG cerrahisi uygulanan örneklem ölçütlerini sağlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 92 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen uykuyu etkileyen faktörler soru formu ve Richards Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) ölçeği aracılığı ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Sleep Disorder (SD) is a common problem in patients undergoing Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery. Although the harmful effects of SD on patients are known, the factors affecting sleep are unknown. With this study, it was aimed to determine the sleep perception and factors affecting sleep in the early postoperative period of patients undergoing CABG surgery. Research is a single-center prospective descriptive study conducted in the cardio-vascular surgery service of a training and research hospital between 01 September 2019 - 01 February 2020.92 patients who met the CABG surgery sampling criteria and agreed to participate in the study constituted the sample of the study. The data were collected through the factors that affect the sleep developed by the researcher Questionnaire and the Richards Campbell Sleep Scale (RCSS) scale. SPSS 25.0 program was used in the statistical analysis of the data.