Oryantiring katılımcılarının spora bağlılıkları ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesi
Investigation of oriantiring participants sports commitment and mental endurance
  1. Tez No: 645591
  2. Yazar: KADİR PEKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada oryantiring sporcularının spora bağlılıkları ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da en az bir yıldır oryantiring sporu yapan 230 bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Spora Bağlılık Ölçeği ve Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Doğrusal Regresyon Analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgular, oryantiring sporcularının spora bağlılıkları, adanma, zinde olma ve içselleştirme düzeylerinin, sporda zihinsel dayanıklılık düzeyleri üzerinde pozitif yönde etkisi olduğunu göstermiştir. Oryantiring sporcularının spora bağlılık düzeylerinin medeni durum, sporculuk deneyimi, oryantiring deneyimi ve sporun katılımcıların hayatlarındaki yere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların sporda zihinsel dayanıklılık düzeylerinin medeni durum, eğitim düzeyi, sporculuk deneyimi, oryantiring deneyimi ve sporun katılımcıların hayatlarındaki yerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimes to examine the commitment to sports and mental endurance of orienteering athletes. The research was carried out with the participation of 230 individuals who have been doing orienteering in Istanbul for at least one year. Personal Information Form, Sports Commitment Scale and Mental Resilience Inventory were used to collect the data. In the study, data were analyzed using the Independent Sample T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Hierarchical Linear Regression Analysis. The findings showed that the levels of orienteering athletes sport commitment, devotion, fitness and internalization have a positive effect on their mental endurance levels. It has been determined that the level of commitment to sports of orienteering athletes differed significantly according to marital status, sports experience, orienteering experience and the place of the sport in the lives of the participants. In addition, it was found that the mental endurance levels of the participants in sports differ significantly according to marital status, education level, sports experience, orienteering experience and the place of sports in the lives of the participants.