Seramik esaslı CAD/CAM materyallerinde bitim ı̇şlemleri sonrası yüzey pürüzlülüğü ve bakteri tutulumunun değerlendirilmesi
Evaluation of surface roughness and bacteria retention in ceramic based CAD / CAM materials after finishing processes
  1. Tez No: 645601
  2. Yazar: MAHMUT ERÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE PARLAR ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Diş hekimliğinde estetik beklentilerin artmasıyla birlikte metal destekli restorasyonların yerini seramik restorasyonlar almaya başladı. Seramik materyaller içerisinde en çok kullanılan materyaller feldspatik seramik, lösitle güçlendirilmiş cam seramik, lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik ve zirkonya ile güçlendirilmiş cam seramiktir. Bu çalışmanın amacı seramik materyallerin en ideal bitim işlemini; yüzey pürüzlülüğü ve bakteri tutulumu parametreleri yardımıyla tespit edilerek restorasyonları en ideal şekilde hazırlamaktır. Çalışmada kullanılacak olan 4 farklı seramikten 1 mm kalınlığında 120 örnek hazırlanması planlanmıştır. Her seramik grubundan elde edilen örnekler üç alt gruba ayrıldı. 10' ar örnek manuel cila, 10'ar örnek glaze işlemi,10'ar örnek kontrol grubu olarak planlandı. Her gruptan birer örnek de SEM analizi için hazırlandı. Oluşturulan örnekler herhangi bir bitim işlemi uygulanmadan optik profilometre yardımıyla yüzey pürüzlüğü değerleri ölçüldü. Uygulanan yüzey işlemleri sonrası yüzey pürüzlülük değerleri ölçülüp karşılaştırılması yapıldı. Her gruptan birer örneğe yüzey görüntülemesi için SEM analizi yapıldı. Elde edilen örneklerin yüzeylerinde bakteri tutulumu olup olmadığı anlaşılmak üzere bakteri tutulumu testi uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda polisaj işlemi uygulanan örneklerin, glaze işlemi uygulanan yüzeylere göre seramik yüzeyinde daha pürüzsüz alanlar bıraktığı, farklı polisaj işlemlerinin farklı seramik yüzeylerde benzer pürüzlülük değerleri ortaya koyduğu, farklı glaze işlemlerinin farklı seramik yüzeylerde benzer pürüzlülük değerleri ortaya koyduğu gözlenmiştir. Elde edilen değerler sonucu en fazla bakteri tutulumu feldspatik glaze, feldspatik kontrol ve vıta suprınıty polisaj grubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase of aesthetic expectations in dentistry, ceramic restorations began to replace metal-supported restorations. The most used materials among ceramic materials are feldspathic ceramic, glass ceramic reinforced with leucite, glass ceramic reinforced with lithium disilicate and glass ceramic reinforced with zirconia. The aim of this study is the ideal finishing of ceramic materials; It is to prepare the restorations in the most ideal way by determining the surface roughness and bacterial adhesion parameters. It is planned to prepare 120 samples of 1 mm thickness from 4 different ceramics to be used in the study. Samples obtained from each ceramic group were divided into three subgroups. 10 samples each are planned as manual polish, 10 samples each as glazing, 10 samples are planned as control groups. One sample from each group was also prepared for SEM analysis. Surface roughness values of the created samples were measured with the help of an optical profilometer without applying any finishing process. After the applied surface treatments, the surface roughness values were measured and compared. SEM analysis was performed for one sample from each group for surface imaging. A bacterial retention test was applied to determine whether there was bacterial involvement on the surfaces of the samples obtained. As a result of our study, it was observed that the polished samples left smoother areas on the ceramic surface than the glazed surfaces, different polishing processes revealed similar roughness values on different ceramic surfaces, and different glazing processes revealed similar roughness values on different ceramic surfaces. As a result of the obtained values, the highest bacterial uptake was observed in the feldspathic glaze, feldspathic control and suprinity polishing group