Rezin nanoseramik esaslı materyalin bazı fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some the physical properties of resinnanoceramic based material
  1. Tez No: 845524
  2. Yazar: NEVRA NUR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; eksiltmeli CAD-CAM yöntemiyle üretilmiş rezin nanoseramik ve eklemeli CAD-CAM yöntemiyle üretilmiş rezin-seramik daimi kron materyallerinin farklı yüzey bitirme işlemleri ve farklı RDA değerli macunlar ile fırçalanması sonucu oluşan renk ve yüzey pürüzlülüğü değişimlerini değerlendirmektir. Çalışmada rezin nanoseramik (GC Cerasmart) ve rezin-seramik (FormLabs) materyallerinin her birinden 40'ar adet 14x12x1,5 mm boyutlarında ve B1 renginde toplam 80 örnek üretildi. Örnekler mekanik polisaj ve glaze uygulaması için rastgele ikişer alt gruba ayrıldı (n=20) ve gruplara yüzey işlemleri uygulandı. Yüzey işlemi tamamlanan örnekler RDA değeri yüksek veya düşük olan macunlar ile fırçalanmak üzere ikişer alt gruba ayrıldı (n=10). Sonrasında tüm örnekler belirlenen macun ile 10000 devir fırçalama simülasyonu işlemine tabi tutuldu. Her grup için fırçalama işlemi öncesi ve sonrası renk parametreleri (L, a, b, C, h) spektrofotometre, yüzey pürüzlülüğü (Ra) mekanik profilometre cihazı ile ölçüldü. CIEDE2000 renk ölçüm formülü kullanılarak renk değişim değerleri (ΔE00) hesaplandı. Renk değişim değerleri üç yönlü faktöriyel ANOVA ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to assess and evaluate; the changes on the color and surface roughness of resin nanoceramics material (GC Cerasmart) which produced by subtractive CAD-CAM method and resin ceramic permanent crown materials (FormLabs) which produced by additive CAD-CAM method after tooth brushing simulation with toothpastes had different RDA values. A total of 80 specimens were prepared in 14x12x1.5 mm dimensions and B1 color (40 from each type of crown material). Specimens were randomly divided into two subgroups (n=20) according to surface finishing procedures as mechanical polishing and glazing. Then, the specimens divided into two subgroups (n=10) to be brushed with toothpastes with high and low RDA values. Subsequently, all specimens were subjected to 10000 cycles of simulated brushing. The color parameters (L, a, b, C, h) and the surface roughness (Ra) of each specimen were measured before and after tooth brushing simulation. Color change values (ΔE00) were calculated via the CIEDE2000 color measurement formula. Color change values were assessed with three-way factorial ANOVA and Tukey multiple comparison tests.