Farklı yüzey hazırlık işlemleri uygulanan indirekt restoratif materyallerin üniversal renk kompozitlerle tamirinin değerlendirilmesi
Evaluation of the repair of indirect restorative materials with different surface treatments and universal shade composites
- Tez No: 763790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE TARÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı seramik ve rezin nanoseramik esaslı CAD/CAM restorasyonların farklı yüzey işlemlerini takiben üniversal renk kompozitlerle tamirinde bağlanma kuvvetlerinin ve renk uyumunun değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Empress ve Cerasmart270 CAD/CAM bloklardan numuneler hazırlanarak, termal döngüde yaşlandırıldı. Numunelere Al2O3, Cojet ve biyoaktif cam partikülleri (BAC) uygulanması sonrası Tokuyama Universal Bond/Omnichroma ve G-Multiprimer/G-Premio Bond/Essentia Universal ile tamir restorasyonları yapılarak makaslama bağlanma değerleri ölçüldü ve yüzeyleri mikroskop altında incelendi. Kontakt profilometrede pürüzlülük değerleri ölçüldü ve yüzeyler SEM'de görüntülendi. Spektrofotometre ile renk ölçülerek CIELab'e göre DeltaE renk farkı hesaplandı. Mikrosızıntı değerlendirmesi için numuneler bazik fuksinde bekletilip skorlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate bond strengths and color-match in repair of indirect ceramic and resin-nanoceramic CAD/CAM blocks with two universal shade composites after three different surface preparations. Material and Methods: Samples were prepared from Empress and Cerasmart270 CAD/CAM blocks and thermocycled. After applying Al2O3, Cojet, and bioactive glass particles (BAG) repair restorations were performed with Tokuyama Universal Bond/Omnichroma and G-Multiprimer/G-Premio Bond/Essentia Universal, shear bond test was conducted and fractured surfaces were examined under microscope. Roughness values were measured using contact profilometer and were examined in SEM. Color difference DeltaE was calculated according to CIELab formula by using spectrophotometer. For microleakage evaluation, samples were kept in basic fuchsin and scored.