CAD/CAM restoratif materyallerin yüzey özellikleri ve bakteriyel adezyonun incelenmesi
Surface features of CAD/CAM restorative materials and investigation of bacterial adhesion
  1. Tez No: 619818
  2. Yazar: DENİZ TAYFUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY BARUTÇUGİL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 4 rezin esaslı CAD/CAM blok ile 1 lösit güçlendirilmiş cam seramik CAD/CAM bloğun, standart polisaj ve bitim işlemi sonrası yüzey özelliklerini ve S. Mutans ile S. Mitis ile olan etkileşimlerinin KLTM ve SEM yardımıyla incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada IPS Empress CAD, VİTA Enamic, Lava Ultimate, Shofu Blok HC ve Cerasmart test materyali olarak belirlenmiştir. Hassas kesme cihazı yardımıyla bloklardan 10 mm x 10 mm x 1 mm boyutunda kesitler alınarak toplam 80 numune hazırlanmıştır (n=16). Daha sonra numuneler rastgele seçilerek iki alt gruba ayrılmıştır (n=5). Numunelerin polisaj işlemi Sof-Lex diskler ve cila pastası kullanılarak gerçekleştirildikten sonra, profilometre yardımıyla pürüzlülük değerleri (Ra) belirlendi. Petri kaplara yerleştirilen steril numuneler yapay tükürük ile kaplanarak pelikıl oluşumu için 1 saat 37 ˚C etüvde inkübe edildi. Daha sonra tüm numuneler S. mutans ve S. mitis içeren %5 glikoz BHI besiyerinde, 35 ˚C ve %5 CO₂ ortamda 24 saat inkübasyona bırakıldı. Bakteri koloni sayımı mikropleyt okuyucu yardımıyla belirlenmiştir. Bulgular: İstatiksel analiz Kruskal Wallis H testi ve post hoc Dunn-Bonferroni testi uygulanarak değerlendirildi. Pürüzlülük analizi sonucu LAV ve CER'nın, VIT ve IPS'ye göre istatistiksel olarak farklı olduğu (p0,05). Hidrofobiklik testi sonucunda IPS grubunun istatiksel olarak farklılık sergilediği (p0.05). Sonuç: Yapılan bu in vitro çalışmanın sınırlamaları dahilinde, yüzey özelliklerindeki farklılıklara rağmen, biyofilm oluşumunda bir farklılık görülmemiştir. Pelikıl'ın, biyofilm oluşumunda etkin rol oynadığı, adherent yüzey farklılıkları üzerinde değişiklik oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the surface properties of 4 resin-based CAD / CAM blocks and 1 leucite reinforced glass ceramic CAD / CAM block after standard polishing and finishing, and their interactions with S. Mutans and S. Mitis with the help of KLTM and SEM. Material and Method: IPS Empress CAD, VITA Enamic, Lava Ultimate, Shofu Blok HC and Cerasmart test materials were determined in the study. A total of 80 samples were prepared by taking 10 mm x 10 mm x 1 mm sections from the blocks with the help of a precision cutting device (n = 16). The samples were then randomly selected and divided into two subgroups (n = 5). After the polishing of the samples was carried out using Sof-Lex discs and polishing paste, the roughness values (Ra) were determined with the help of the profilometer. Sterile samples placed in Petri dishes were covered with artificial saliva and incubated for 1 hour at 37 ˚C oven for pellicle formation. Then, all samples were incubated for 24 hours in 5% glucose BHI medium containing S. mutans and S. mitis in 35 ˚C and 5% CO₂ medium. Bacterial colony count was determined with the aid of a microplate reader. Results: Statistical analysis was evaluated by applying Kruskal Wallis H test and post hoc Dunn-Bonferroni test. As a result of the roughness analysis, LAV and CER were statistically different compared to VIT and IPS (p 0.05). As a result of the hydrophobicity test, there was no statistically significant difference between the IPS group (p 0.05). Conclusion: Within the limitations of this in vitro study, no differences in biofilm formation were observed despite differences in surface properties. Pelikıl has been shown to play an active role in biofilm formation and to create adherent surface differences.