65 yaş üstü akut hemodiyalize giren hastalarda sağ kalım göstergelerinin araştırılması
Evaluation of mortality predictors i̇n patients over 65 years requiring acute hemodialysis
- Tez No: 645615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN YARGUCU ZİHNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Nefroloji, İç Hastalıkları, Geriatrics, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 65 yaş üzeri akut hemodiyalize giren hastalarda mortaliteyi öngördürecek faktörlerin belirlenmesidir. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine yatan 65 yaş üzeri akut hemodiyaliz ihtiyacı olan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastane içi, 28 günlük ve 90 günlük mortalite belirteçleri ayrı ayrı araştrılmıştır. Bulgular: Toplam 144 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastane içi mortalite %35.4, 28 günlük mortalite %47.2, 90 günlük mortalite %56.2 olarak bulunmuştur. İnotrop ihtiyacı olan hastalarda mortalite anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Albumin, CRP, üre, kreatinin, NLR, NT-proBNP lenfosit sayısı, kan basıncı mortalite prediktörleri olarak saptanmıştır. Sonuç: Beklenen yaşam süresinin arttığı yaşlı populasyonda hastaneye yatış ve yoğum bakım ihtiyacı giderek artmaktadır. Diyaliz ihtiyacının olması yoğun bakım hastasında mortaliteyi arttıran bir durumdur. Özellikle yaşlı populasyonda bu hastalarda mortaliteyi öngördürecek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the factors predicting mortality in patients over 65 years requiring acute hemodialysis. Method: Patients over 65 years who require acute hemodialysis in the Ege University Medical Faculty Internal Diseases Intensive Care Unit were retrospectively analyzed. In-hospital, 28-day and 90-day mortality predictors were investigated separately. Results: A total of 144 patients were included in the study. In-hospital mortality was 35.4%, 28-day mortality was 47.2%, 90-day mortality was 56.2%. Mortality was significantly higher in patients who needed vasopressors. Albumin, CRP, urea, creatinine, NLR, NT-proBNP lymphocyte count, blood pressure were determined as predictors of mortality. Conclusion: Hospitalization and need for intensive care are increasing in the elderly population, where the life expectancy increases. The need for dialysis is a condition that increases mortality in intensive care patients. There is a need for studies that predict mortality in these patients, especially in the elderly population.