Diyabetik nefropatili hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve protein-enerji israfının saptanması
Evaluation of nutritional status of diabetic nephropathy and determination of protein-energy wasting
  1. Tez No: 645688
  2. Yazar: ELİF AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA LAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma, evre 3 ve evre 4 diyabetik nefropatili hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve protein-enerji israfının saptanması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bölümü'nde takip edilen evre 3, 25 diyabetik nefropatili ve evre 4, 24 diyabetik nefropatili olmak üzere toplam 49 hasta dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında bireylerin demografik özellikleri, antropometrik ve biyokimyasal ölçümleri, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim kayıtlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Protein-enerji israfı (PEİ) durumları için Uluslararası Böbrek Beslenme ve Metabolizma Derneği'nin kriterleri kullanılmıştır. Katılımcıların beslenme durumlarının değerlendirilmesi için ise Subjektif Global Değerlendirme (SGD) tarama aracı kullanılmıştır. Bulgular: Evre 3 diyabetik nefropati grubunun %56'sı ve evre 4 diyabetik nefropati grubunun %66,7'si 15 yıldan uzun süredir diyabet tanılıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the nutritional status of patients with stage 3 and 4 diabetic nephropathy and to determine protein-energy wasting. Materials and Methods: A total of 49 patients (25 stage 3 diabetic nephropathy and 24 stage 4 diabetic nephropathy) followed at the Nephrology Department of Marmara University Pendik Training and Research Hospital were included in the study. Data were collected on demographic characteristics, anthropometric and biochemical measurements, dietary habits and food consumption records of individuals. The criteria of International Kidney Nutrition and Metabolism Association have been used for protein energy wasting (PEW) situations. In addition, Subjective Global Assessment (SGA) screening tool was used to assess the nutritional status of the participants. Results: 56% of stage 3 diabetic nephropathy group and 66.7% of stage 4 diabetic nephropathy group have been diagnosed with diabetes for more than 15 years.