Diabetes mellitus ve periodontitis hastalarının dişeti dokularında endoplazmik retikulum stresinin araştırılması
Investigation of endoplasmic reticulum stress in gingiva tissues of diabetes mellitus and periodontitis patients
  1. Tez No: 645689
  2. Yazar: MELİKE ÇELT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN KARATAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TAŞKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Kronik enflamatuvar hastalıklarda endoplazmik retikulum (ER) stresi artmaktadır. Diabetes Mellitus (DM) ve periodontitis de kronik enflamatuvar hastalıklardır. Bu çalışmada sistemik olarak Diabetes Mellitus'u bulunan periodontitis hastalarından, sistemik olarak sağlıklı periodontitis hastalarından ve sistemik ve periodontal olarak sağlıklı hastalardan alınan diş eti doku örneklerinde endoplazmik retikulum stresinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya rezektif gingival cerrahi (gingivektomi, kuron boyun uzatma gibi) endikasyonu bulunan 24 kadın, 24 erkek, toplam 48 birey dahil edilmiştir. Hastalar DM'li periodontitis (n=16), periodontitis (n=16) ve sağlıklı (n=16) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Hastaların periodontal tedavilerinden önce periodontal klinik parametreleri ölçülüp kaydedilmiştir. Hastalardan alınan diş eti doku örnekleri analiz gününe kadar -80oC'de muhafaza edilmiştir. Doku örneklerinden elde edilen homojenatlardan Polimeraz Zincir Reaksiyonu analizi ile GRP78, PERK, eIF2α ve ATF4; Western blot analizi ile Bcl-2, Bax, kaspaz-3 genlerinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Endoplasmic reticulum (ER) stress increases in chronic inflammatory diseases. Diabetes Mellitus (DM) and periodontitis are also chronic inflammatory diseases. In this study, it was aimed to investigate the endoplasmic reticulum stress in gingival tissue samples taken from periodontitis patients with systemic Diabetes Mellitus, systemically healthy periodontitis patients and systemically and peridontally healthy patients. Method: A total of 48 individuals, 24 females and 24 males, with resective gingival surgery indications (such as gingivectomy, crown neck lengthening) were included in this study. The patients were divided into three groups as periodontitis with DM (n=16), periodontitis (n=16) and healthy (n=16). Periodontal clinical parameters of the patients were measured and recorded before their periodontal treatments. Gingival tissue samples taken from patients were kept at -80oC until the day of analysis. From the homogenates obtained from tissue samples, GRP78, PERK, eIF2α and ATF4 were analyzed by Polymerase Chain Reaction analysis; Bcl-2, Bax, caspase-3 genes were analyzed by Western blot analysis.