Ortaöğretim öğrencilerinin günlük yaşam kimyasına ilişkin tutumları ile bilimsel süreç becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between secondary school students' attitudes towards daily life chemistry and scientific process skills
  1. Tez No: 645736
  2. Yazar: NAGİHAN KÖSECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim öğrencilerinin günlük yaşam kimyasına ilişkin tutumları ile bilimsel süreç becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş iline bağlı Onikişubat ilçesine bağlı ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden kolay ulaşılabilir seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 800 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada“Günlük Yaşam Kimyası Tutum Ölçeği”ve“Bilimsel Süreç Becerileri Testi”kullanılmıştır. Araştırmaya dair veri toplama araçları ortaöğretim öğrencilerine uygulanmış ardından veriler bilgisayar ortamına aktarılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), anlamlılık testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaöğretim öğrencilerinin günlük yaşam kimyası tutumu ile bilimsel süreç becerileri arasındaki ilişkinin orta düzeyde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca ortaöğretim öğrencilerinin günlük yaşam kimyası tutumları ile bilimsel süreç becerileri arasında orta düzeyde, doğrusal ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte yapılan regresyon analizi sonucunda ortaöğretim öğrencilerinin günlük yaşam kimyası tutumlarının bilimsel süreç becerileri üzerine %5 yordama etkisinin olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the relationship between secondary school students' attitudes towards daily life chemistry and scientific process skills. This study was condercted with correlational design. The universe of there search is the secondary school students of Onikişubat district of Kahramanmaraş province in 2019-2020 academic year. The sample of the research consists of 800 students selected from this population, using the easily accessible with random sampling method. In this research“Daily Life Chemistry Attitude Scale”and (Scientific Process Skills Test) were used. Data collection tools regarding the study were applied to secondary school students, and then the data were transferred to the computer environment and the statistical analyzes were made. Independent groups t-test, one way variance analysis (ANOVA), significance test and regression analysis were used in the analysis of the research data. As a result of the research, it was found that the relationship between secondary school students' daily life's chemistry attitude and scientific process skills was at a medium level. In addition, it was concluded that there is a moderate, linear and positive significant relationship between the attitudes of the secondary school students' daily life chemistry and their scientific process skills. However, as a result of the regression analysis, it is understood that the chemistry attitudes of daily life of secondary school students have a 7% predictive effect on scientific process skills.