Kalp hastalarında siberkondria düzeyleri ve etkileyen faktörler
Cybercondria levels and effecting factors in heart patients
  1. Tez No: 645739
  2. Yazar: SİNEM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFÜNAZ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, kalp hastalarında siberkondria düzeyleri ve etkileyen faktörleri incelenmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışma kardiyoloji kliniğinde yatarak tedavi gören 345 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Hasta Bilgi Formu ve Siberkondria Ciddiyet Ölçeği (SCÖ) ile elde edilmiştir. SCÖ toplam puan ortalaması 75,47±30,83; alt boyutlardan“zorlantı”puanı 14,87±7,80;“aşırı kaygı”puanı 17,17±,7,52;“aşırılık”puanı 19,47±8,55;“içini rahatlatma”puanı 13,44±6,30 ve“doktora güvensizlik”puanı 10,23±4,81 olarak tespit edilmiştir. Erkeklerin zorlantı; 30 yaş altı hastaların zorlantı, aşırı kaygı, aşırılık ve içini rahatlatma ile SCÖ puanları; lise mezunu hastaların aşırı kaygı, aşırılık ve içini rahatlatma ile SCÖ puanları; tam zamanlı çalışanların zorlantı, aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlama ve doktora güvensizlik ile SCÖ puanları yüksek bulunmuştur. 1 yıldan az zamandır kalp rahatsızlığı olanların zorlantı, aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlama ve doktora güvensizlik ile SCÖ puanları; kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat geçirenlerin zorlantı ve aşırı kaygı; kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat geçirmeyenlerin doktora güvensizlik puanları; son 1 yılda 3-5 kere hekime başvuranların aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlama ve doktora güvensizlik ile SCÖ puanları; sağlık durumlarını kötü olarak değerlendirenlerin zorlantı ve aşırı kaygı; sağlık durumlarını orta olarak değerlendirenlerin ise doktora güvensizlik puanlarının yüksek olduğu saptanmıştır. Hekime başvuru öncesi internette şikayetleriyle ilgili araştırma yapanların ve hekimin verdiği tedaviye başlamadan önce internetten araştırma yapanların SCÖ ve alt boyut puanları yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak; hastalarda orta düzeyde siberkondria saptanmıştır. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve hastalıkla ilgili verilerin hastaların siberkondria düzeylerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was done to evaluate the cyberchondria levels and affecting factors in heart patients. This descriptive cross-sectional study included 345 patients admitted to cardiology clinic for inpatient treatment. Data were collected via Patient Information Form and Cyberchondria Severity Scale (CSS). CSS total score mean was found as 75.47±30.83; among the subscales,“compulsion”score was 14.87±7.80;“distress”score was 17.17±,7.52;“excessiveness”score was 19.47±8.55;“reassurance”score was 13.44±6.30 and“mistrust”score was 10.23±4.81. Males were found to have higher scores for compulsion; patients younger than 30 years of age had higher compulsion, distress, excessiveness, reassurance and CSS scores; high school graduates had higher distress, excessiveness, reassurance and CSS scores; full-time workers had higher compulsion, distress, excessiveness, reassurance, mistrust and CSS scores. Patients with cardiac problem for less than 1 years had higher scores for compulsion, distress, excessiveness, reassurance, mistrust and CSS; patients who had had surgery due to cardiac problem had higher scores for compulsion and distress; patients who had not had any surgery due to cardiac problem had higher scores for mistrust; patients who consulted medical advice from a physician 3-to-5 times in the last year had higher scores for distress, excessiveness, reassurance, mistrust and CSS; patients who evaluated their health status as severe had higher scores for compulsion and distress; patients who evaluated their health status as mild had higher score for mistrust. Patients who researched their complaints on internet before consulting a physician and patients who made internet search before starting physician's therapy were determined to have high scores for CSS and subscales. As a result, patients were determined to have intermediate level of cyberchondria. Gender, age, education status and data on disease were found to affect cyberchondria levels of patients.