Ahlaki liderliğin işe bağlanma, yaşam tatmini ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisinde psikolojik sermayenin rolü: Erzurum Organize Sanayi Bölgesi örneği
The role of psychological capital in the effect of ethical leardership on work engagement, life satisfaction and psychological well-being: The example of the Erzurum Organized Industrial Zone
- Tez No: 645748
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ahlaki liderlik algısının işe bağlanma, yaşam tatmini ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin nasıl bir rol oynadığını incelemektir. Bu amaçla çalışmada ele alınan ahlaki liderlik, işe bağlanma, yaşam tatmini, psikolojik iyi oluş ve psikolojik sermaye değişkenleri incelenmiş ve bir yandan ahlaki liderliğin işe bağlanma, yaşam tatmini ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi araştırılırken diğer yandan da bu ilişki üzerinde etkili olabileceği düşünülen psikolojik sermayenin aracı bir rol oynayıp oynamadığına bakılmıştır. Çalışmada ayrıca psikolojik sermayenin işe bağlanma, yaşam tatmini ve psikolojik iyi oluş üzerine düzenleyici etkisi de incelenmiştir. Bu açıdan mevcut çalışmanın, özgün bir değer taşıdığı ve ilgili yazına katkı sağladığı düşünülmektedir. İfade edilen amaç doğrultusunda oluşturulan araştırma modelinin test edilmesi amacıyla Erzurum Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerde görev yapan 301 çalışandan anket yöntemiyle elde edilen veriler, istatistiki analizlere tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları doğrultusunda, çalışanların yöneticilerine ilişkin ahlaki liderlik algılarının işe bağlanmalarında, yaşam tatmini duymalarında ve psikolojik iyi oluşları üzerinde olumlu yönde ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve bu etkide psikolojik sermayelerinin aracı ve özellikle işe bağlanma üzerinde düzenleyici bir role sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the role of psychological capital in the effect of ethical leadership perception on work engagement, life satisfaction and psychological well-being. For this purpose ethical leadership, work engagement, life satisfaction, psychological well-being and psychological capital variables discussed in this study were examined. While on the one hand, the effect of ethical leadership on work engagement, life satisfaction and psychological well-being was investigated, on the other hand, whether psychological capital, which is thought to have an effect on this relationship, plays a mediating role or not. The study also examined the regulatory effect of psychological capital on work engagement, life satisfaction, and psychological well-being. In this respect, it is thought that this study has a unique value and contributes to the related article. In order to test created research model in accordance with this mentioned purpose, data obtained through survey method from 301 employees working in businesses operating in Erzurum Organized Industrial Zone. Employees' ethical leadership perceptions regarding to their managers have a positive and significant effect on their employees' work engagement, life satisfaction and psychological well-being and their psychological capital plays a role as a mediator in this effect and it has been found that psychological capital has a regulatory role, especially on work engagement.