Effects of probiotic and prebiotic supplements on serum bdnf, kynurenine, tryptophan competing amino acids and intestinal microbiome in major depressed patients
Prebiyotik ve probiyotik takviyesinin majör depresyonu olan hastalarda serum beyin kaynaklı nörotrofik faktör, kinürenin, triptofan ile yarışan dallı zincirli aminoasitler ve bağırsak mikrobiyomu üzerine etkileri
  1. Tez No: 645761
  2. Yazar: NAZANIN HEIDARZADEH RAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikiyatri, Nutrition and Dietetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bozuk bağırsak mikrobiyomunun depresyon gelişimindeki rolünü vurgulamıştır. Probiyotikler ve prebiyotikler, bağırsak mikrobiyomunu dengeleyebildikleri ve bağırsak-beyin eksenini düzenleyebildikleri için depresyonun önlenmesi ve tedavisinde yararlı olabilcekleri ileri sürülmüştür. Bu çift kör randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı, Lactobacillus helveticus ve Bifidobacterium longum probiyotiklerin ve galakto-oligosakkarit prebiyotiğinin majör depresif bozukluğu olan hastalarda serum beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BKNF), kinurenin, triptofan ile yarışan dallı zincirli amino asitler (DZAA) ve bağırsak mikrobiyomu üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya İran'daki Bahman Hastanesi psikiyatri kliniğine başvuran düşük ila orta derecede depresyonu olan toplam 110 hasta (20-50 yaş arası 78 kadın ve 32 erkek,) dahil edilmiştir. Hastalar rastgele probiyotik (n = 38), prebiyotik (n = 36) ve plasebo (n = 36) gruplarından birine atanmıştır ve 81 hasta çalışmayı tamamlamıştır. Geriye dönük besin tüketim kaydı kullanılarak besin tüketimi alımı ve uluslararası fiziksel aktivite anketi kullanarak fiziksel aktivite seviyesi, başlangıç ve bitiş noktalarında kaydedilmiştir. Ayrıca katılımcıların boy ve kiloları ölçülerek beden kütle indeksleri (BKİ) hesaplandı. Depresyon şiddeti, Beck depresyon ölçeği (BDÖ) kullanılarak değerlendirildi. Müdahaleden önce ve sonra serum BKNF, kinurenin, DZAA ve bağırsak mikrobiyom seviyeleri ölçülmüştür. Serum BKNF ve kinurenin seviyeleri ELISA, amino asitler HPLC yöntemi ve bağırsak mikrobiyomu real-time PCR ile ölçülmüştür. Ortalama yaşı 36,5 ve ortalama depresyon süresi 2,3 yıl olan toplam 81 hasta (28 probiyotik, 27 prebiyotik ve 26 plasebo grubu) çalışmayı tamamlamıştır. Müdahale öncesi ve sonrası ortalama yaş, BKİ ve aktivite açısından üç grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışma sonunda besin ögeleri alımı gruplar arasında plaseboya kıyasla probiyotik grupta daha düşük olan selenyum (P = 0.05) haricinde başka fark bulunmamıştır. Probiyotik grubunda, BDÖ skorları (P = 0.042) ve kinurenin / triptofan oranı (P = 0.048) önemli ölçüde azalmış iken, plaseboya kıyasla triptofan / izolösin oranı (P = 0.023) artmıştır. Prebiyotik grubunda bu sonuçlar üzerinde önemli değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Recent studies highlighted the role of disturbed intestinal microbiome in development of depression. Probiotics and prebiotics can be useful in prevention and treatment of depression as they can balance the intestinal microbiome and modulate the gut-brain axis. The aim of this double-blind randomized controlled clinical study was to compare the effects of Lactobacillus helveticus and Bifidobacterium longum probiotics and galacto-oligosaccharide prebiotic on serum brain derived neurotrophic factor (BDNF), kynurenine, tryptophan competing branched chain amino acids (BCAA) and intestinal microbiome in patients with major depressive disorder. A total of 110 patients (78 female and 32 male, aged 20-50 years) with low to moderate depression, who referred to psychiatric clinic of Bahman Hospital in Iran, were included and randomly assigned to one of the probiotic (n=38), prebiotic (n=36) and placebo (n=36) groups and 81 patients completed the study. Dietary intake using dietary recall, and physical activity level using international physical activity questionnaire were recorded at the baseline and endpoint. Furthermore, Height and weight of the participants were measured and body mass indexes (BMI) were calculated. Depression severity assessed using Beck's depression inventory (BDI). Serum BDNF, kynurenine, BCAA, and intestinal microbiome levels were measured before and after the intervention. Serum BDNF and kynurenine levels were measured using ELISA. Amino acids were measured by HPLC. Intestinal microbiome was measured using real-time PCR. Totally, 81 patients (28 in the probiotic, 27 in the prebiotic and 26 in the placebo groups) with a mean age of 36.5 years and mean depression duration of 2.3 years completed the study. There was no significant difference among the three groups in terms of mean age, BMI and activity before and after intervention. Dietary intake was not different between groups at the endpoint except for selenium which was lower in probiotic group compared to placebo (P= 0.05). Probiotic use significantly reduced Beck depression scores (P= 0.042) and kynurenine to tryptophan ratio (P= 0.048) while increased tryptophan to isoleucine ratio (P= 0.023) compared to placebo, whereas prebiotic had no effect on these outcomes.