Genç ve yaşlı bireylerde santral işitsel sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of central auditory system in young and elderly individuals
- Tez No: 645767
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş: Yaşlanmayla santral işitsel sinir sistemindeki anatomik lokalizasyonlardaki fonksiyon kaybıyla birlikte santral işitsel işlemleme (Sİİ) fonksiyonlarında da azalmalar meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı genç ve yaşlı bireylerin Sİİ testleri karşılaştırılırken, testlerin anatomik lokalizasyonlara göre aynı birey üzerindeki temporal işlemleme fonksiyonlarını araştırmak ve aralarındaki ilişkileri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-30 yaş arasında normal işitmeye sahip 12 kadın, 12 erkek olmak üzere 24 birey ve 60-75 yaş arasında normal işitmeye sahip 7 kadın, 13 erkek olmak üzere 20 birey dahil edilmiştir. Bireylere mental değerlendirme, odyolojik değerlendirme testleri ve santral işitsel işlemleme testleri yapılmıştır. Santral işitsel işlemlemeyi değerlendirmede; frekans patern test (FPT), süre patern test (SPT), maskeleme düzeyi farkı (MDF) testi, rastgele boşluk tanıma testi (RBTT) kullanılmıştır. Konuşmayı ayırt etme (KAE) ve gürültüde konuşmayı ayırt etme (GKAE) skorları, her iki grupta kendi içinde incelenmiştir. Gruplar arasında konuşma testleri ve Sİİ testleri karşılaştırılmıştır. Uygulanan tüm Sİİ test sonuçları ile genç grup, yaşlı grup ve yaş arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Genç ve yaşlı bireylerde sırasıyla; GKAE skorları (%88,50/%71,40), 500 MDF eşikleri (11,33 dB/9,20 dB), 1000 Hz MDF eşikleri (8,08 dB/5,80 dB), RBTT eşikleri (1000 Hz-4,16 ms/9,45 ms), FPT skorları (%89,16/%75,75) ve SPT skorları (%95,83/%90,00) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: With aging, loss of function in the anatomical localizations of the central auditory nervous system leads to decreases in central auditory processing (CAP) functions. The aim of this study was to invastigate the temporal processing functions of the tests on the young and old individuals according to the anatomical localizations and to evaluate the relatiationships between the CAP tests of the same individuals. Materials and Methods: 24 individuals, 12 females and 12 males with normal hearing between 18-30 years of age and 20 individuals, 7 females and 13 males with normal hearing between 60-75 years of age were included in the study. Mental evaluation, audiological evaluation tests and central auditory processing tests were performed on individuals. In the evaluation of central auditory processing; frequency pattern test (FPT), duration pattern test (DPT), masking level difference (MLD) test, random gap detection test (RGDT) were used. Speech discrimination (SDS) and speech in noise (SIN) scores were analyzed in both groups. Speech tests and CAP tests were compared between the groups. The relationship between all CAP test results and the young group, the elderly group and the age was investigated. Results: In young and old individuals respectively; SIN scores (88.50% / 71.40%), 500 MLD thresholds (11.33 dB / 9.20 dB), 1000 Hz MLD thresholds (8,08 dB / 5.80 dB), RGDT thresholds (1000 Hz-4.16 ms / 9.45 ms), FPT scores (89.16% / 75.75%) and DPT scores (95.83% / 90.00%) were obtained.