Gençlerde ve yaşlılarda Türkçe dikotik cümle mobil tarama test sonuçları
Turkish dichotic sentence mobile scanning test results in youth and elderly
- Tez No: 693917
- Danışmanlar: PROF. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Santral işitme sistemi; sesin lokalizasyonu, sesin lateralizasyonu, işitsel ayırt etme, işitsel patern algısı, işitmenin temporal özellikleri, dikotik dinleme, bozuk akustik sinyal varlığında işitsel performans gibi işitsel mekanizmaları içermektedir. Bu mekanizmalarda oluşan bozukluğa santral işitsel işlemleme bozukluğu adı verilmektedir. Santral işitsel işlemleme bozukluğu, santral sinir sisteminde işitsel ayrım, ses lokalizasyonu, işitsel örüntü tanımada zorluk ve arka plan gürültüsü varlığında işitsel performansta azalma ile ilişkili bir bozukluk olarak tanımlanmıştır. Yaş ilerledikçe işitsel ağ, işitsel algı ve/veya konuşma iletişim performansı olumsuz etkilenmektedir. İşitsel korteks lezyonlarına karşı yüksek hassasiyet gösterdiği düşünülen ve çeşitli konuşma materyalleri kullanılarak (örneğin; rakamlar, kelimeler, cümleler) uygulanan dikotik testler, santral işitsel işlemleme değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışma ile normal işiten genç ve yaşlı bireylerde, Türkçe dikotik cümle mobil tarama testi sonuçları karşılaştırılarak yaşın dikotik test sonuçlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 18-40 yaşları arasında (23,97±3,37) normal işiten 30 genç (15 kadın, 15 erkek) ve 55-70 yaşları arasında (59,23±4,50) normal işiten 30 yaşlı (15 kadın, 15 erkek) yetişkin olmak üzere toplam 60 birey dahil edilmiştir. Genç grupta; Yönlendirilmiş (Odaklanmış) Sol Kulak Ortalaması %96,67 (±8,02), Yönlendirilmiş (Odaklanmış) Sağ Kulak Ortalaması %98,33 (±3,79), Yönlendirilmemiş (Odaklanmamış) Sol Kulak Ortalaması %97,67 (±6,26), Yönlendirilmemiş (Odaklanmamış) Sağ Kulak Ortalaması %98,67 (±5,71) elde edilmiştir. Yaşlı grupta; Yönlendirilmiş Sol Kulak Ortalaması %49,00 (±36,33), Yönlendirilmiş Sağ Kulak Ortalaması %54,67 (±40,66), Yönlendirilmemiş Sol Kulak Ortalaması %64,00 (±32,86), Yönlendirilmemiş Sağ Kulak Ortalaması %65,00 (±30,82) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Central auditory system; it includes auditory mechanisms such as localization of sound, lateralization of sound, auditory discrimination, auditory pattern perception, temporal features of hearing, dichotic listening, auditory performance in the presence of impaired acoustic signal. The disorder that occurs in these mechanisms is called central auditory processing disorder. Central auditory processing disorder has been defined as a disorder in the central nervous system associated with auditory discrimination, sound localization, difficulty in auditory pattern recognition, and decreased auditory performance in the presence of background noise. As age progresses, auditory network, auditory perception and/or speech communication performance are negatively affected. Dichotic tests, which are considered to be highly sensitive to auditory cortex lesions and applied using various speech materials (eg numbers, words, sentences), are used in the evaluation of central auditory processing. In this study, the effects of age on the dichotic test results were investigated by comparing the results of the Turkish dichotic sentence mobile screening test in young and old individuals with normal hearing. 30 young people (15 females, 15 males) with normal hearing between the ages of 18-40 (23,97±3,37) and 30 elderly people (15 females, 15 males) with normal hearing between the ages of 55-70 (59,23±4,50), a total of 60 participants (30 females, 30 males) were included in the study. In the young group; Directed (Focused) Left Ear Mean 96,67% (±8,02), Directed (Focused) Right Ear Mean 98,33% (±3,79), Undirected (Unfocused) Left Ear Mean 97,67% (±6,26), Undirected (Unfocused) Right Ear Mean was 98,67% (±5,71). In the elderly group; Referred Left Ear Mean 49,00% (±36,33), Directed Right Ear Mean 54,67% (±40,66), Undirected Left Ear Mean 64,00% (±32,86), Undirected Right Ear Mean 65,00% (±30,82) was obtained.