Preoperatif dönemde hastaların ağrı korkusunun belirlenmesi
Determining of fear of preoperativepain in patients
  1. Tez No: 645778
  2. Yazar: FATMAGÜL ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ERDEN YÜKSEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Preoperatif dönemde hastaların önemli bir kısmı, ameliyata ilişkin komplikasyon korkusu, ölüm korkusu ve ameliyat sonrası ağrı korkusu yaşamaktadır. Ağrıya bağlı korku, kişinin tıbbi durumunu bozacağından, özellikle preoperatif dönemde ağrıya neden olabilecek durumlar ve ağrı korkusu değerlendirilmelidir. Araştırma, hastaların preoperatif dönemde ameliyata bağlı ağrı korkusunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu araştırma Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi cerrahi kliniklerinde ameliyat olacak 419 hasta ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Ağrı Korkusu Ölçeği-III (AKÖ-III)”kullanılmıştır. Ameliyat türü ne olursa olsun, hastaların yaklaşık %90'ı ameliyat sonrası orta ve şiddetli düzeyde ağrı yaşayacaklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In the preoperative period, a significant number of patients experience fear of complications related to surgery, fear of death and postoperative pain. Since pain-related fear will impair a person's medical condition, conditions that may cause pain and preoperative pain should be evaluated. The research was carried out to determine the fear of surgery-related pain in the preoperative period. This descriptive-cross-sectional study was carried out with 419 patients who would undergo surgery in the surgical clinics of Çukurova University Balcalı Hospital. In the study,“Patient Identifier Information Form”and“Fear of Pain Questionnaire-III (FPQ-III)”were used as data collection tools. Regardless of the type of surgery, approximately 90% of patients stated that they will experience moderate and severe pain after surgery.