Pediatrik yaş grubu hastalarında genel anestezinin perioperatif davranış ve duygudurum üzerine etkileri
  1. Tez No: 466529
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Cerrahi girişimler hastalar açısından psikiyatrik ve psikososyal sorunlara yol açabilir. Operasyon, hastada hastalığından kurtulma ile ilgili umut ve beklenti yanında, psikolojik açıdan kendi bedenini, yaşantısını denetleyemeyeceği endişesine, organ ve doku kaybı korkusuna neden olabilir. Preoperatif anksiyete cerrahi planlanan hastaların %60-80'ninde görülmekte olup cerrahiyi, anesteziyi ve postoperatif iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler. Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinden etik kurul onayı alındıktan sonra 2016 yılı içinde yapılmıştır. Preoperatif değerlendirmesi anestezi polikliniğinde yapılan 100 hasta random olarak görsel grup (n=50) ve kontrol grubu (n=50) olarak 2 gruba ayrılmıştır. Görsel grupta çocuklar ve ebeveynleri rutinde kullanılan standart yazılı bilgilendirme formuna ek olarak, genel anestezi yönteminin resimlerinden oluşan bir katalog ile bilgilendirilmiştir. Kontrol grubu (n=50) ise sadece rutinde kullanılan standart yazılı bilgilendirme formu ile bilgilendirilmiştir. Çocukların; preoperatif anksiyete ölçümü için Modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası (M-YPAS), postoperatif ağrı ölçümü için Face Skalası (FS), postoperatif uyanma ajitasyonu için Pediyatrik Anestezi Uyanma Deliryum Skalası (PAED) kullanılmıştır. Ebeveynlerin anksiyete ölçümü için Durumluk Kaygı Alt Ölçeği (STAI-I) ve anestezi ile ilgili endişelerinin ölçüldüğü 11 soruluk anket yapılmıştır. Sonuç olarak görsel grupda kontrol grubuna göre preoperatif ve postoperatif anestezi ile ilgili endişeler, preoperatif STAI skoru ve postoperatif komplikasyonların düşüklüğü anlamlı bulunmuştur. MYPAS ile postoperatif STAI skoru arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. Hasta ve ebeveyn yaşının, operasyon hikayesinin, hasta cinsiyetinin, kardeş sayısının ve kaçıncı çocuk oluşunun, preoperatif ve postoperatif anksiyete üzerine etkisi olmadığı saptanmıştır. Anestezist tarafından yapılan preoperatif vizit esnasında yüksek anksiyeteye sahip hastaların belirlenmesi buna bağlı olarak preoperatif dönemde hastayla yapılan görüşmede geçireceği ameliyat ve/veya anestezi konusunda endişeleri sorgulanmalı ve yüksek anksiyeteye sahip hastalar belirlenmelidir. Hastalar endişelerini azaltacak yaklaşımlarla bilgilendirilmeli, ayrıca anksiyolitik premedikasyonla da anksiyete düzeyleri azaltılmalıdır. Anahtar Kelimeler; Preoperatif anksiyete, premedikasyon, pediatrik anestezi
Özet (Çeviri)
Surgical interventions may cause psychiatric and psychosocial problems in patients. In addition to hope and expectation for getting of the illness, the operation may cause psychological anxiety that they will not be able to control their own body, fear of loss of organs and tissue. Preoperative anxiety has been detected among 60-80 % of patients who are scheduled for surgery and affecting surgery, anesthesia and postoperative healing negatively . The study was conducted in 2016 after approval of ethics committee from Kirikkale University, School of Medicine. 100 patients were randomly divided into 2 groups as visual group (n = 50) and control group (n = 50) in the preoperative evaluation at anesthesia outpatient clinic. In the visual group, children and their parents were informed by a catalog of pictures of the general anesthesia method in addition to the standard written information form used in daily practice. The control group (n = 50) was informed only by the standard written information form used in daily practice. Modified Yale Preoperative Anxiety Scale (M-YPAS) for preoperative anxiety measurement, Face Scale (FS) for postoperative pain measurement and Pediatric Anesthesia Emergence Delirium Scale (PAED) for postoperative wake agitation were used. A questionnaire including 11 questions for anesthesia related anxiety and State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I) were used to measure parents' anxiety measurement. As a result, preoperative and postoperative anesthesia related anxiety and preoperative STAI scores were found to be significantly lower in the visual group than control group. There was a significant positive correlation between MYPAS and postoperative STAI scores. Patient and parental age, operation history, patient gender, number of siblings, and number of children were found to have no effect on preoperative and postoperative anxiety Patients who have high anxiety during the preoperative visit by the anesthetist should be questioned about the surgery and/or anesthesia during the preoperative period and patients with high anxiety should be identified. Patients should be informed to reduce their anxiety, and anxiety levels should be reduced via anxiolytic premedication. Keywords; Preoperative anxiety, premedication, pediatric anesthesia.