Aktif akciğer tüberkülozunun erken tani ve prognozunda MIR-29a, MIR-144, MIR-146A ve MIR-155 ile IL-6, TNF-α, IFN-γ, IL-17 ve IL1-β'nin prediktif marker olarak değerlendirilmesi
Evaluation of MIR-29a, MIR-144, MIR-146A and MIR-155 with il-6, TNF-α, IFN-γ, IL-17 and il1-β as A predictive marker for early diagnosis and prognosis of active pulmonary tuberculosis
- Tez No: 645784
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tüberküloz, hayatı tehdit eden en eski enfeksiyonlardan birisi olup, tüm dünyada hala mortalitenin en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak dünya nüfusunun 1/4'nin M. tuberculosis ile enfekte olduğu her yıl 10 milyondan daha fazla kişide aktif tüberküloz geliştiği en az 1 milyon kişinin de tüberküloz sebebi ile hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Aktif tüberküloz gelişiminde; konağın immün yapısı, genetik faktörler, çevre şartları ve konak-patojen etkileşimi son derece önemli rol oynamaktadır. Günümüzde halen tüberkülozun moleküler patogenezi ve immünopatolojik olaylar tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak tüberküloza karşı koruyucu immunitede konağın immün yapısının son derece önemli rol oynadığı bilinmektedir ve bu süreç immün sistemin birçok komponentini içermektedir. İnsan ve hayvan modelli deneysel çalışmalarda MikroRNA'ların ve sitokinlerin mikobakteriyel enfeksiyonlarda ve enfeksiyonun seyrinde önemli rol oynadığı gösterilmiştir. MikroRNA'lar hücre farklılaşması, gelişim, apoptosis ve immün cevabı da içeren birçok biyolojik süreçte önemli rol oynamaktadır ve başta kanser olmak üzere, tüberküloz gibi yüksek morbidite ve mortalite gösteren enfeksiyonlarla ilişkisi gösterilmiştir. Sitokinler de hücresel seviyede immünolojik cevabı regüle eden, çeşitli hücre alt grublarını immünite ve inflamasyonda biraraya toplayan küçük moleküllerdir. Tüberküloz kontrolü ve tedavinin takibi için prediktif tanı yöntemlerinin geliştirilmesi son derece önemlidir. MikroRNA'lar ve sitokinler aktif tüberkülozun erken tanısında, tedavinin prognozunda ideal potansiyel biyomarker ve terapotik ajan olarak umut vadeden biyobelirteçlerdir. Bu araştırmada; Çukurova Üniversitesi Tropikal Hastalıkları Araştırma Merkezi Bölge Tüberküloz Laboratuvarına gönderilen, mikrobiyolojik olarak tüberküloz tanısı konmuş, tedavi almamış 50 hasta ve 50 sağlıklı birey dahil edildi. Her bir hastadan ve kontrol grubundan kan örnekleri alınarak plazma elde edildi ve immün cevapla ilişkili genlerin regülasyonunda rol oynadığı bilinen miR-29a miR-144, miR-155, miR146-a'nın ifade düzeylerindeki değişim yüksek kapasiteli real-time PCR cihazı ile, tüberküloza karşı koruyucu immünitede rol oynayan IL-6, TNF-α, IFN-γ, IL-17, IL1-β'nın seviyeleri ise Enzyme Linked-Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle değerlendirildi. Aynı zamanda elde edilen sonuçların Receveir Operating Curve (ROC) Analizi ile duyarlılık ve özgüllük değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis (TB) is one of the oldest diseases known to the mankind; remains a major cause of mortality worldwide. Estimates that approximately quarter of the population of the world is infected with Mycobacterium tuberculosis and that more than 10 million new cases of active TB occur and mortality from TB is close to 1 million people annually. Host immun system such as environmental and genetic factor and, host- pathogen interactions play an important role in the risk of developing active tuberculosis. Currently, the molecular pathogenesis and immunopathological events of tuberculosis are still unclear, but host immune system plays a major role in protective immunity aganist tuberculosis and this process includes many components of the immune system. Animal and human studies have established that micrornas and cytokines have a crucial role in mycobacterial infectıons and the course of infection. MicroRNAs (miRNAs), are known to have significant roles in many biological process including cell differentiation, development, apoptosis and immun response and evidence have been demostrated that microRNAs are associated with mainly cancer and infectious diseases with morbidity and mortality such as tuberculosis. Cytokines are also small protein molecules that regulate immunological responses at cellular level, recruit wide range of cells involved in immunity and inflammation. The development of predictive diagnostic methods is essential for tuberculosis control and assesment of treatment outcome. MicroRNAs and cytokines are promising bioindicators as a ideal potential biomarker and terapotic agent for early detection of active TB and prognosis of treatment. In this study 50 patients with microbiogically proven tubeculosis who did not receive anti-tuberculosis therapy and 50 healthy volunteers were enrolled. plasma obtained from blood samples which taken from each patients and control group and miR-29a miR-144, miR-155, miR146-a that are known to regulate immune responses by modulating gene expression of immune-related genes were evaluated by high capacity Real-Time PCR device. . Expression leves of IL-6, TNF-α, IFN-γ, IL-17, IL1-β which are known to play a protective immunity against tuberculosis were measured by enzyme linked-immunosorbent assay (ELİSA). At the same time, sensitivity and specificity values of the obtained results were determined by Receveir Operating Curve (ROC) Analysis. When stratified into the patient and control group showed a statistically significant association with expressions of the plasma miR-146a, miR-29a and miR-144, level of TNF-α, IFN-γ, IL-17, IL1-β were present.