Tobacco product use with a focus on e-cigarette among nurses and midwives: Attitudes and behaviors
Hemşire ve ebelerde e-sigara odaklı tütün ürünleri kullanımı: Tutum ve davranışlar
  1. Tez No: 645789
  2. Yazar: ENGİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EROL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşire ve ebelerin özellikle e-sigara kullanımına odaklanarak tütün ürünleri kullanım durumlarının belirlenmesi, tütün ürünleri kullanımına ilişkin görüş ve düşüncelerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan hemşire ve ebeler çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem seçmek yerine tüm hemşire ve ebelerin tamamı çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler kendi kendine uygulanan anonim bir anketle toplanmıştır. Veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler arası ilişkileri test etmek için ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to estimate tobacco product use prevalence with a focus on e-cigarette use among the nurses and midwives working in the Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital, to describe their opinions and attitudes toward tobacco use in general, and e-cigarette use in particular. This study is a descriptive, cross-sectional study. The nurses and midwives working in Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital were surveyed. Instead of selecting a sample group, all of the nurses and midwives were included in the study. The data were collected by a self-administered anonymous questionnaire. The data were analysed using SPSS 25.0 statistical package program. The chi-square test was used for testing relationships between categorical variables.