Meme karsinomu olgularında dinamik kontrastlı (DCE) perfüzyon manyetik rezonans bulgularının ki-67 indeksi ve diğer patolojik belirteçler ile karşılaştırılması
Correlation of dynamic contrast enhanced (DCE) perfusion findings with ki-67 index and other pathological findings in breast carcinoma cases
  1. Tez No: 645799
  2. Yazar: ULAŞ YALIM UNCU
  3. Danışmanlar: UZMAN SİBEL AYDIN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda kantitatif radyolojik veriler kullanılarak klinik olarak anlamlı prognostik belirteçlerin ortaya çıkarılması, meme karsinomu olgularına uygulanan manyetik rezonans görüntüleme tekniğinin optimizasyonu için yüksek tanısal veya prognostik değere sahip bulguların belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM Hastanemizde Temmuz 2019 ve Haziran 2020 tarihleri arasında meme karsinomu tanısı almış ve tedavi öncesi değerlendirme ve tedavi takibi amacıyla kantitatif dinamik kontrastlı meme MRG uygulanan hastalar retrospektif olarak taranmıştır. MRG tetkiklerinde kantitatif perfüzyon parametreleri hesaplanmış ve tetkikler literatürde prognoz ile ilişkilendirilen çeşitli niteliksel bulgular açısından değerlendirilmiştir. Aksiller bulgular düşük (N0-N1) veya yüksek (N2-N3) evre olarak gruplanmıştır. Niteliksel verilen karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanılmıştır. Devamlı sayısal veriler normal dağılım için Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım saptanmayan verilerin analizi için Mann-Whitney U testi ve Spearman Rank Korelasyonu kullanılmıştır. BULGULAR Görüntüleri yeterli kalitede olan ve histopatolojik incelemeleri hastanemizde yapılan 60 hastanın verileri çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışma grubumuz ağırlıklı olarak luminal B alt tipi tümörlerden oluşmaktadır (42 adet %70). Perfüzyon parametreleri ve Ki-67 ile yapılan karşılaştırmada Ktrans (ρ=0,554; p=0,00), Kep (ρ=0,454; p=0,00); IAUGC (ρ=0,619; p=0,000) anlamlı korelasyon izlenmiştir. IAUGC parametresi aksiller evre grupları arasında anlamlı olarak farklıdır (Z=2,478; p=0,013) Histolojik derece grupları arasında kontur özelliklerine göre yapılan gruplamada anlamlı farklılık saptanmıştır (x2=6,638; p=0,010). Agresif kontrastlanma tipleri histolojik nekroz varlığı için kuvvetli bir prediktördür (x2=10,697; p=0,013). Kontrast tutulum (x2=8,023; p=0,046) ve dolum (x2=8,751; p=0,013) tipleri aksiller yüksek evre ile ilişkilidir SONUÇ Ktrans ve IAUGC değerleri Ki-67 indeksi ile ilişkili bulunmuştur. Çalışma grubumuzda olduğu gibi orta-yüksek düzeyde Ki-67 indeksi olan tümörlerde bu parametreler ve bazı niteliksel veriler ek birer prognostik belirteç olarak kullanılmaya adaydır. Ayrıca IAUGC değeri Ki-67 indeksinden bağımsız olarak aksiller lenf nodu tutulumunun yaygınlığı ile korelasyon göstermektedir. Retrospektif çalışmamızın temel kısıtlılığı dahil olma kriterleri nedeniyle agresif seyirli tümörlerin fazla temsil edilmesidir, sonuçlarımızın genel klinik kullanıma uyarlanması için daha geniş çalışmalar ile doğrulanmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Out study aims to reveal clinically useful prognostic markers using quantitative radiologic data, and optimize the application of magnetic resonance imaging for patients with carcinoma of the breast by means of determining findings with high diagnostic or prognostic value MATERIALS AND METHODS Patients who received the diagnosis of breast carcinoma in our hospital between July 2019 and June 2020 and undergone quantitative dynamic contrast enhanced magnetic resonance imaging of the breast for the purpose of pretreatment evaluation and follow up were scanned retrospectively. The MRI studies were evaluated for perfusion parameters as well as categorical variables that are reported to be of prognostic value in the literature. Axillary involvement was categorized as low (N0-N1) or high (N2-N3) stage. Categorical data was compared using the Chi-Square test. Continuous variables were tested for normal distribution using Shapiro-Wilk's test and data with non-normal distribution was analyzed using Mann-Whitney U test for group comparisons, and Spearman's Rank Correlation for comparing quantitative variables. RESULTS A total sum of 60 patient data was included in this study, after exclusion criteria. Our cohort is predominantly composed of tumors with luminal B subtype (n=42, %70). Perfusion parameters and Ki-67 correlated significantly with Ktrans (ρ=0,554 p=0,00), Kep (ρ=0,454 p=0,00); IAUGC (ρ=0,619 p=0,000) parameters. IAUGC was also found to be significantly different between axillary stage groups (Z=2,478 p=0,013). Tumor margin types was found to correlated with histologic grade (x2=6,638 p=0,010). Aggressive patterns of contrast enhancement appear to be strong predictor of tumor necrosis (x2=10,697 p=0,013). Patterns of contrast enhancement (x2=8,023 p=0,046) and filling (x2=8,751 p=0,013) are related to high axillary stage. CONCLUSION Ktrans and IAUGC values show correlation with Ki-67 indices. These parameters, together with some qualitative findings are candidates to be prognostic markers in patients with moderately high Ki-67 indices, such as those in our study group. In addition, IAUGC values were related to extensive axillary involvement, when Ki-67 index was not. The primary limitation of our study is overrepresentation of more aggressive types of tumors, due to our selection criteria and therefore validation with larger studies are warranted before these findings can be applied to clinical practice.