Bariatrik cerrahi yapılan hastalarda postoperatif analjezi amacıyla ultrasonografi eşliğinde uygulanan erektör spina plan bloğunun (ESPB) etkinliğinin karşılaştırılması
Efficacy of Ultrasound- Guided Erector Spinae Plane Block on Postoperative Analgesia in Patients Undergoing Laparascopic Bariatric Surgery
  1. Tez No: 645804
  2. Yazar: SERDAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM İNANOĞLU, UZMAN ARZU KARAVELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, giderek artan epidemik bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Laparoskopik bariatrik cerrahi yöntemler özellikle son yıllarda obezite tedavisinde etkin bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak obez hastalar, hem laparoskopik cerrahi sırasında uygulanan pnömoperitonyumun etkisi hem de viseral ve somatik kaynaklı ciddi postoperatif ağrı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu hastalarda postoperatif ağrının azaltılması, erken dönemde hastanın mobilize edilmesi, ağrıya bağlı sistemik yanıtın baskılanması, taburculuk süresinin kısaltılması ve narkotik analjeziklerin istenmeyen etkilerinden kaçınılması amacıyla, rejyonel anestezi tekniklerini de içeren, multimodal analjezik yaklaşımlar sıklıkla uygulanmaktadır. Çalışmamızda, laparoskopik bariatrik cerrahi yapılacak hastalarda postoperatif analjezi amacıyla uygulanan erektör spina plan bloğunun (ESPB) etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde elektif laparoskopik sleeve gastrektomi operasyona alınacak 18-65 yaş arası, American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru II-III ve vücut kitle indeksi (VKİ) >40 kg/m2 olan 54 hasta dahil edildi. Hastalar randomize bir şekilde ESPB uygulanan (ESPB grubu; n=27) ve uygulanmayan (Kontrol grubu; n=27) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara postoperatif analjezi amacıyla hasta kontrollü analjezi (HKA) başlandı. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, ASA skoru, VKİ, ek hastalıkları, sigara kullanımı), intraoperatif hemodinamik verileri, intraoperatif ve postoperatif ek narkotik tüketimi, postoperatif Numerik Rating Skala (NRS) skorları (postoperatif 0, 20. ve 40. dk ve ardından 1, 3, 6, 12, 18 ve 24. s), postoperatif bulantı-kusma skorları ve blok ve/veya cerrahi ile ilişkili olası komplikasyonlar kayıt altına alındı. Bulgular: Toplam 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Her iki grup arasında demografik veriler ve intraoperatif hemodinamik parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). İntraoperatif anestezi, cerrahi ve pneumoperitonyum süreleri benzerdi (p>0.05). İntraoperatif fentanil tüketimi ESPB grubunda, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük olduğu tespit edildi (ESPB grubunda 181.48±62.24 mcg ve Kontrol grubunda 235.18±81.82 mcg, p=0.010). Postoperatif NRS skorları, sadece 24.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Obesity has become an increasingly epidemic health problem. Laparoscopic bariatric surgical methods have been used effectively in the treatment of obesity, especially in recent years. However, obese patients face both the pneumoperitoneum effect applied during laparoscopic surgery and severe postoperative pain caused by visceral and somatic origin. In these patients, multimodal analgesic approaches, including regional anesthesia techniques, are frequently applied in order to reduce postoperative pain, mobilize the patient in the early period, suppress systemic response due to pain, shorten the duration of discharge and avoid the adverse effects of narcotic analgesics Material and Method: In this study 54 patients between the ages of 18-65, American Society of Anesthesiologists (ASA) score II-III and body mass index (BMI)> 40 kg / m2 undergoing elective laparoscopic sleeve gastrectomy at University and Health Science, Antalya Training and Research Hospital were included. The patients were randomly divided into two groups as ESPB applied (ESPB group; n = 27) and not (Control group; n = 27). Patient-controlled analgesia (PCA) was initiated in all patients for postoperative analgesia. Patients' demographic data (age, gender, ASA score, BMI, comorbidities, smoking), intraoperative hemodynamic data, intraoperative and postoperative additional narcotic consumption, postoperative Numeric Rating Scale (NRS) scores (postoperative 0, 20 and 40 minutes and Then, 1, 3, 6, 12, 18 and 24 h), postoperative nausea-vomiting scores and possible complications related to block and / or surgery were recorded. Conclusion: A total of 54 patients were included in the study. No statistically significant difference was found between the two groups in terms of demographic data and intraoperative hemodynamic parameters (p> 0.05). Intraoperative anesthesia, surgery and pneumoperitoneum durations were similar (p> 0.05). Intraoperative fentanyl consumption was found to be statistically significantly lower in the ESPB group compared to the control group (181.48 ± 62.24 mcg in the ESPB group and 235.18 ± 81.82 mcg in the control group, p = 0.010).