Non variseal üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda D vitamini düzeyinin forrest sınıflamasıyla ilişkisi
- Tez No: 645805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAYATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gastrointestinal sistem (GİS) kanaması önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Günümüzde başarılı endoskopik girişimler ve tedavi yönetimi ile mortalite önemli ölçüde azalmıştır. Serum D vitamini düzeylerinin kalsiyum metabolizması haricinde koagülasyon üzerine de etkileri moleküler düzeyde gösterilmiş olup, yapılan klinik çalışmalar düşük serum D vitamini düzeyleri ve tromboembolik olaylar arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Literatürde D vitamini ve kanama ilişkisi üzerine çalışma sayısı yetersizdir. Çalışmamızın amacı non variseal üst GİS kanamalı hastalarda serum D vitamini düzeyleri ile Forrest sınıflaması arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.10.2016 - 01.10.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Arastırma Merkezi İç Hastalıkları Kliniği'nde GİS kanama tanısıyla interne edilerek takip ve tedavisi yapılan hastaların, retrospektif olarak dosya kayıtlarının taraması yapıldı. Hastaların demografik verileri, anamnez bilgileri, vital bulguları, fizik muayene bulguları, laboratuvar değerleri, uygulanan tedaviler ve hastane içi olaylar incelendi. Non variseal üst GİS kanamalı hastaların Forrest, Rockall ve Blatchford sınıflamaları yapıldı. Hastalar kanama risklerine göre yüksek riskli (Forrest 1A+1B+2A+2B) ve düşük riskli (Forrest 2C+3) olmak üzere 2 gruba ve serum D vitamini düzeylerine göre 30 ng/ml olmak üzere 3 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: GIS bleeding is an important cause of mortality and morbidity. Today, mortality has decreased significantly with successful endoscopic interventions and treatment management. Except calcium metabolism, the effects of serum vitamin D levels on coagulation have been shown at the molecular level, and clinical studies have shown that there is a relationship between low serum vitamin D levels and thromboembolic events. The number of studies on the relationship between vitamin D and bleeding is inadequate in the literature. The object of our study is to investigate the relationship between serum vitamin D levels and Forrest classification in patients with non variceal upper GIS bleeding. Materials and Methods: In our study, the records of patients who were hospitalized and treated at the Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Internal Medicine Clinic between the dates of 01.10.2016 and 01.10.2019 were examined retrospectively. Demographic data, anamnesis information, vital signs, physical examination findings, laboratory values, treatments and in-hospital events were examined. Forrest, Rockall and Blatchford classifications of patients with non variceal upper GIS bleeding were performed. Patients are classified as high risk (Forrest 1A + 1B + 2A + 2B) and low risk (Forrest 2C + 3) according to bleeding risks, and according to serum vitamin D levels 30ng/ml was divided into three groups. Statistical analysis for assessing the findings obtained in the studies IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS 22, Turkey) software is used, statistical significance p 30 ng / ml in terms of Rockall score values and when the serum vitamin D level increased, Rockall score value increased.