Meditasyon tabanlı mindfulness programının öz şefkat, farkındalık ve biyometrik parametreler üzerine etkisi
The effect of meditation based mindfulness program on self compassion, mindfulness and biometric parameters
  1. Tez No: 645812
  2. Yazar: BANU ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, meditasyon tabanlı Mindfulness programının bireylerin öz şefkat, farkındalık düzeyleri ile biyometrik parametreleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada yararlanılan program, 8 haftalık meditasyon tabanlı Mindfulness programıdır. Araştırmada kullanılan ölçekler, öz anlayış ve Mindfulness ölçekleri olup, beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle ölçülmesinde kullanılan EEG kayıtlarıdır. Araştırmada yararlanılan ölçekler, programı tamamlayan 22 kişi ve programa katılmayan ve kontrol grubunu oluşturan 22 kişiden oluşmak üzere 2 grup tarafından, 8 haftalık program öncesinde ve sonrasında iki kez yanıtlanmış ve katılımcıların program öncesi ve sonrasında EEG kayıtları alınmıştır. Veriler, Statistical Package for Social Sciences 23.0 versiyon ile analiz edilmiştir. Katılımcıların, öz şefkat ve Mindfulness seviyeleri ile nabız sayısı ve beyin dalgaları, program öncesi ve sonrasındaki farklılıklar açısından analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, programa katılan grubun öz şefkat ve Mindfulness seviyelerinde program sonrasında öncesine göre anlamlı oranda artış meydana gelmiştir. EEG ölçümlerinde, deney grubunda program sonrasında öncesine göre, EEG sağ ve sol maksimum frekans ortalama değerlerinde anlamlı farklılık görülmüş olup, farklılık gama dalga bant aralığından, alfa dalga bant aralığına doğrudur. Sağ teta, sağ alfa, sağ beta değerlerinde anlamlı farklılık görülmüş olup farklılık artış yönündedir. Sağ gama değerinde anlamlı farklılık görülmüş olup farklılık düşüş yönündedir. Sol alfa ve beta değerlerinde anlamlı farklılık görülmüş olup farklılık artış yönündedir. Sol gama değerinde anlamlı farklılık görülmüş olup farklılık düşüş yönündedir. Elektrofizyolojik bulgular deney grubunun beyin dalgalarında genel bir“yavaşlama”ve“senkronizasyon”görüntüsü vermektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed with this study to analyze the effects of meditation based mindfulness program on self-compassion, Mindfulness and biometric parameters. The benefited program is 8 weekly meditation based mindfulness program. Scales used in the study are self-compassion and mindfulness scales. Additionally, EEG records have been taken to measure the brain electrical activity. Scales used in the study have been answered twice before and after 8 weeks program by 22 people who attended to the program and by 22 control group who didn't attend the program. Same as scales, also EEG measures were taken twice before and after the program. Results have been analyzed with Statistical Package for Social Sciences version 23.0. Differences in self-compassion and mindfulness levels together with pulse and brain waves have been analyzed. According to the outcomes of the analyses, meaningful increase has been observed in self-compassion and mindfulness levels. Meaningful difference has seen in right and left EEG maximum frequency average from gamma wave band to alpha. Meaningful difference has seen in EEG measures of right theta, right alpha, right beta in upward direction, for right gamma in downward direction, for left beta and left alpha in upward direction, for left gamma in downward direction. Electrophysiological findings of experimental group's brain waves show synchronization and slowdown.