Özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden ve gitmeyen özel öğrenme güçlüğüne sahip bireylerin benlik saygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of self esteem levels of individuals with spesific learning difficulties WHO attend and do not attend special education rehabilitation center
- Tez No: 645813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden ve gitmeyen özel öğrenme güçlüğüne sahip bireylerin benlik saygı düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın araştırma grubunu özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden 50 ve gitmeyen 50 özel öğrenme güçlüğüne sahip bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada 'Demografik Bilgi Formu' ve 'Coopersmith Benlik Saygı Ölçeği' kullanılmıştır. Gerçekleştirilen araştırmada verilerin analizleri SPSS 20 paket programıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır. Özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden ve gitmeyen özel öğrenme güçlüne sahip bireylerin benlik saygı düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Daha önce özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden fakat şuan da gitmeyen özel öğrenme güçlüğüne sahip bireyler ile daha önce hiç gitmemiş özel öğrenme güçlüğü çeken bireylerin benlik saygı düzeyleri arasında da anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden özel öğrenme güçlüğüne sahip bireylerin bulundukları sınıf düzeyi ile benlik saygıları arasında anlamlı bir farklılıklar bulunmuştur. Sonuç olarak özel öğrenme güçlüğüne sahip bireylere sağlanan destek özel eğitim hizmetinin bireyi akademik anlamda desteklediği gibi bireyin benlik gelişimine de katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, self-esteem levels of individuals with specific learning difficulties who attend and do not attend special education rehabilitation center were examined. The research group consists of 50 individuals with specific learning difficulties who attend special education rehabilitation center and 50 individuals who do not attend. In our study, Demographical Information Form and Coopersmith Self-Regard Scale were used. The SPSS pack program was used to analyze the data. Mann-Whitney U Test was applied to anlyze the data. Significant differences were found between self-regard levels of individuals with specific learning difficulties who attend and do not attend special education and rehabilitation center. Significant differences were determined between self-regard levels of individuals with specific learning difficulties who having previously attended a special education and rehabilitation center but do not currently attend and those who have never attended. Significant differences were found between the grade level and self-regard of individuals with specific learning difficulties who attend special education rehabilitation center. As a result, it is seen that special education services for individuals with specific learning difficulties has contributed to self-development as it supported them academically.