Bedensel engelli yüzücülerde omuz eklem pozisyon hissi, skapular diskinezi ve üst ekstremite fiziksel performansının incelenmesi
Examination of shoulder joint position sense, scapular dyskinesia and upper extremity physical performance in physically disabled swimmers
  1. Tez No: 645833
  2. Yazar: EDA KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ERDOĞANOĞLU, DOÇ. DR. DEFNE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, bedensel engelli yüzücülerde omuz eklem pozisyon hissi, skapular diskinezi, omuz işlevselliği ve üst ekstremite fiziksel performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya, Cebeci Spor Salonu'nda 29 bedensel engelli yüzücü (18.38±8 yıl, 20.35± 3.7 kg/m²) dahil edildi. Yüzücülerin cinsiyet, yaş, boy, kilo, vücut kütle indeksi, baskın üst ekstremiteleri, yüzme yılları ve yüzme sınıfları kaydedildi. Sporcuların glenohumeral eklem (GHE) rotasyonel hareket sınırı ve GHE pozisyon hissinin değerlendirilmesi akıllı telefon inklinometre uygulaması kullanılarak aktif açı tekrarlama testi ile, skapular diskinezi varlığı Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ve Skapular Diskinezi Testi (SDT) ile, rotator kılıf ve skapula işlevsel bozukluğu Skapular Retraksiyon Testi (SRT) ile, skapular rotatörlerin işlevi Skapular Yardım Testi (SYT) ile, yüzme performansı 50 metre serbest stil yüzme performansı ile, omuz işlevselliği Modifiye Constant-Murley Skoru (MCS) ile değerlendirildi. Sporcuların LSKT ile 50 m serbest yüzme performansı sonuçları arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0,047).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between shoulder joint position sense, scapular dyskinesia, shoulder functionality and physical performance of upper extremities in swimmers with physical disabilities. 29 physically disabled swimmers (18.38 ± 8 years, 20.35 ± 3.7 kg / m²) were included in the study at Cebeci Sports Hall. Gender, age, height, weight, body mass index, dominant extremities, swimming years and swimming classes of the athletes included were recorded. Evaluation of the glenohumeral joint (GHE) rotational motion limit and GHE position sensation of the athletes was evaluated by using the active angle repetition test with the assistance of smart phone inclinometer application; presence of scapular dyskinesia of athletes was tested with Lateral Scapular Shear Test (LSKT) and Scapular Dyskinesia Test (SDT); the rotator sheath functional disorder of the athletes and the presence of scapular dyskinesia were examined with the Scapular Retraction Test (SRT); the function of athletes' scapular rotators was indirectly checked with the Scapular Assistance Test (SAT); swimming performance of athletes was evaluated with 50 m free style swimming performance; and the shoulder functionality of the athletes was examined by using the Modified Constant-Murley Score (MCS).