3-6 yaş grubu çocuğa sahip ebeveynlerin çocuk yetiştirmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of parents attitudes towards child rearing with children aged 3-6
- Tez No: 645834
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada 3-6 yaş gurubu çocuğa sahip ebeveynlerin, çocuk yetiştirmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel bir tiptedir. Araştırma, İstanbul ili Avrupa yakası Başakşehir ilçesinde 2019-2020 yılında okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 3-6 yaş grubu çocukların, 214'ü anne, 36'sı baba olmak üzere toplam 250 ebeveynine yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ve Özyürek (2017) tarafından hazırlanan Anne-Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Frekans) yanı sıra, iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t- testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında One Way Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the parenting attitudes of parents with children in the 3-6 age group. The research is of a descriptive and cross-sectional type. The research was conducted on a total of 250 parents, 214 of whom are mothers and 36 fathers, of 3-6 age group children attending pre-school education institution in Başakşehir district on the European side of Istanbul province in 2019-2020. The demographic information form prepared by the researcher and the Parent Attitude Scale prepared by Özyürek (2017) were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. While evaluating the study data, besides descriptive statistical methods (Average, Standard Deviation, Frequency), the t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and the One Way Anova test was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups.