Deneysel dietilnitrozamin kaynaklı hepatosellüler karsinogenezis üzerinde geraniol ve vitamin c'nin karaciğer yapısına etkisi
The effect on liver structure of geraniol and vitamin c on dietilnitrozamin i̇nduced experimental hepatocellular carcinogenesis
- Tez No: 645832
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BOYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, dietilnitrozamin (DENA) aracılığıyla oluşturulmuş hepatosellüler karsinoma (HSK) modelinde geraniol ve vitamin C'nin karaciğere yapısına olan koruyucu etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, yolak belirteçleri olan nükleer faktör kappa-B'nin (NF-ĸB), apoptoz indükleyici faktör (AIF), caspase-3, bcl-2, bax, gadd153, 78-kDa glukoz regülasyonlu protein (GRP78) ve siklooksijenaz-2 (COX-2) ekspresyonları değerlendirilmiştir. Tüm analizler beş grupta incelenmiştir (Grup 1; Kontrol, Grup 2; DENA Kontrol, Grup 3; DENA+Geraniol, Grup 4; DENA+Vitamin C ve Grup 5; DENA+Geraniol+Vitamin C). Elde edilen sonuçların ortalama±standart hata değerleri sırasıyla gruplarda; NF-ĸB analizi için; 1,208±0,0712, 5,217±0,3250, 3,017±0,2088, 3,333±0,2076, 2,583±0,1721 ng/ml, AIF analizi için; 0,5183±0,0330, 1,490±0,0356, 1,012±0,1189, 0,9683±0,1752, 1,037±0,0835 pg/ml, caspase-3 analizi için; 3,52±0,3563, 16,17±1,3520, 9,83±0,8333, 10,97±0,9117, 7,50±0,7638 ng/ml, bcl-2 analizi için; 19,33±1,542, 8,00±0,856, 14,00±0,516, 13,67±0,882, 15,33±1,085 pg/ml, bax analizi için; 1,180±0,0755, 8,350±0,9986, 5,033±0,5175, 6,333±0,8819, 3,167±0,4773 ng/ml, gadd153 analizi için; 0,4087±0,0412, 1,4630±0,1239, 0,8905±0,0466, 0,7767±0,0871, 0,6167±0,0687 ng/ml, GRP78 analizi için; 0,76±0,060, 1,83±0,087, 1,29±0,052, 1,21±0,083, 0,91±0,184 pg/ml, COX-2 analizi için; 1268±54,2, 3962±138,4, 2315±215,3, 2602±148,0, 1864±167,1 pg/ml olarak belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde; NF-ĸB, AIF, caspase-3, bax, gadd153, GRP78 ve COX-2 ekspresyonlarının grup 1 ile kıyaslandığında grup 2'de arttığı, grup 2 ile kıyaslandığında grup 5'te azaldığı belirlenmiştir. Bcl-2 ekspresyonunun ise grup 1 ile kıyaslandığında grup 2'de azaldığı, grup 2 ile kıyaslandığında grup 5'te arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, HSK modelinde geraniol ve vitamin C uygulamasının koruyucu bir etki gösterdiği saptanmıştır. Hücre kültüründe yapılan bu araştırmanın koruyucu uygulamalara yönelik çalışmalara yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the protective effect of geraniol and vitamin C in the hepatocellular carcinoma (HCC) model induced by diethylnitrosamine (DENA). For this purpose, pathway mediators nuclear factor kappa-B (NF-ĸB), apoptosis inducing factor (AIF), caspase-3, bcl-2, bax, gadd153, 78-kDa glucose regulated protein (GRP78) and cyclooxygenase-2 (COX-2) and expressions were evaluated. All analyzes were examined in five groups (Group 1; Control, Group 2; DENA Control, Group 3; DENA+Geraniol, Group 4; DENA+Vitamin C and Group 5; DENA+Geraniol+Vitamin C). The mean±standard error values of the results obtained respectively in groups; for NF-ĸB analysis; 1.208±0.0712, 5.217±0.3250, 3.017±0.2088, 3.333±0.2076, 2.583±0.1721 ng/ml, for AIF analysis; 0.5183±0.0330, 1.490±0.0356, 1.012±0.1189, 0.9683±0.1752, 1.037±0.0835 pg/ml, for caspase-3 analysis; 3.52±0.3563, 16.17±1.3520, 9.83±0.8333, 10.97±0.9117, 7.50±0.7638 ng/ml, for bcl-2 analysis; 19.33±1.542, 8.00±0.856, 14.00±0.516, 13.67±0.882, 15.33±1.085 pg/ml, for bax analysis; 1.180±0.0755, 8.350±0.9986, 5.033±0.5175, 6.333±0.8819, 3.167±0.4773 ng/ml, for gadd153 analysis, 0.4087±0.0412, 1.4630±0.1239, 0.8905±0.0466, 0.7767±0.0871, 0.6167±0.0687 ng/ml, for GRP78 analysis, 0.76±0.060, 1.83±0.087, 1.29±0.052, 1.21±0.083, 0.91±0.184 pg/ml and for COX-2 analysis, 1268±54.2, 3962±138.4, 2315±215.3, 2602±148.0, 1864±167.1 pg/ml has been determined. When the results are evaluated; expressions of NF-ĸB, AIF, caspase-3, bax, gadd153, GRP78 and COX-2 increased in DENA compared to group 1 and decreased in group 5 compared to group 2. Bcl-2 expression decreased in group 2 compared to group 1 and increased in group 5 compared to group 2. As a result, geraniol and vitamin C implementation was found to have a protective effect in HCC model. We think that this research in cell culture will help the studies for protective effects.