Kemoterapi alan lenfopenik maligniteli hastalarda herpes viridea görülme sıklığının araştırılması
Investigation of herpesviridae frequencies in lymphopenic malignant patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 645848
  2. Yazar: ADİL FURKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM BAŞOL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çoklu kemoterapilerin lenfopenik etkisi vardır. Lenfopenik hastalarda viral enfeksiyonlara yatkınlık artmaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde kemoterapi alan kanser tanılı hastalarda EBV, HSV, CMV ve Parvovirus B19 viral enfeksiyonlarının görülme sıklıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Kliniğinde yatmakta olan ve kemoterapi alan 138 lenfopenik hasta prospektif olarak değerlendirildi. Serum örneklerinde EBV, HSV, CMV ve Parvovirus B19 varlığı real-time PCR ile belirlendi. Tüm hastaların içinde viral enfeksiyon görülen hastaların sıklığı (%) belirlendi. Lenfosit sayısı üzerinde viral parametrelerin etkileri çoklu lineer regresyon analizi ile analiz edildi. Sağkalım (sürvi) analizleri Kaplan-Meier analizi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the incidence of EBV, HSV, CMV and Parvovirus B19 viral infections in patients diagnosed with cancer receiving chemotherapy in our clinic. Methods: In this study, 138 lymphopenic patients who were hospitalized and received chemotherapy at the Medical Oncology Clinic of Atatürk University Medical Faculty Hospital, Department of Internal Medicine were evaluated prospectively. The presence of EBV, HSV, CMV and Parvovirus B19 in serum samples were determined by real-time PCR. The frequency (%) of patients with viral infections was determined in all patients. The effects of viral parameters on lymphocyte count were analyzed by multiple linear regression analysis. Survival analysis was performed by Kaplan-Meier analysis.