Acil serviste konsültasyonların süre ve kalite yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 645862
  2. Yazar: AHMET KUTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL OKUYAN, DOÇ. DR. FATİH BÜYÜKCAM, UZMAN EMİN UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Tıbbın gelişmesiyle uzmanlık alanlarının sayısı artmaktadır. Bu durum hastaya bütüncül yaklaşımda sorunlara neden olmaktadır. Doğru bir tanı ve tedavi için hekimlerin birlikte çalışması gerekmektedir. Bu çalışmada konsültasyon notları ve cevaplarının yazılırken uyulması gereken kurallara hekimlerimizin ne kadar uyduğu araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Sarı dahiliye ve sarı cerrahi odalarından 01.01.2015 ile 01.06.2015 tarihleri arasında istenen ve hastane içi otomasyon sistemine kaydedilen 4523 konsültasyon dahil edilmiştir. Bulgular: Konsültasyonların % 1.3' üne (n=61) cevap yazılmadığı için değerlendirme dışı bırakılmıştır. Cevapsız konsültasyonların % 47.5'i (n=29) Kardiyoloji kliniğine yapılan konsültasyonlardı. Hastaların % 40' ı (n=1786) kadın, kadınların ortanca yaşı 34, erkeklerin ise 28 idi. PRC kliniği her iki cinsiyette de en fazla konsültasyon istenen branş olmuştur. Kadınların % 15.2' si erkeklerin % 23.7'sine PRC konsültasyonu istenmiştir. Tüm konsültasyonların ortanca cevap süresi 38 dk olarak hesaplandı. Kardiyoloji kliniği cevap süresi ortanca değeri 180 dk ile en geç cevap yazan branş olmuştur. Cerrahi branşların ve dahili branşların cevap süresi ortanca değeri sırasıyla 33 dk ve 62.5 dk idi ve aradaki fark anlamlıydı. Dahili branşların konsültasyon notlarında tetkik ve talep bilgisi daha fazla yer almaktaydı ve aradaki fark anlamlıydı. Fizik muayene bilgisi ve taburculuk önerisi cerrahi branşların cevaplarında daha fazla yer alırken, dahili branşlar daha fazla kısaltma kullanmıştır. Konsültasyon cevaplarında uzman doktorlar daha fazla kısaltma kullanırken, taburculuk bilgisi, takip süresi belirtilmesi, başka bölüm konsültasyon önerisi açısından asistan ve uzman doktorlar arasında fark saptanmadı. Sonuç: Günümüzde hasta odaklı hekim-hekim ilişkisini düzenleyen konsültasyon kurumuna biz hekimler olarak gereken özenin gösterilmediği görülmektedir. Bu yönde hizmet içi eğitimler ile kurallar hatırlatılmalı ve denetimlerle konsültasyon kurallarına uyum denetlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The number of areas of expertise to the development of medicine is increasing. This situation causes problems in an integrated approach to the patient. Physicians should work together for an accurate diagnosis and treatment. In this study, how fit our physicians are rules to be followed while writing notes and answer the consultation was investigated. Material and methods: 4523 consultations were requested from the yellow internal medicine room and yellow surgery room the Department of Emergency Service of Bagcilar Education and Research Hospital, between 1st Jan 2015 and 1st June 2015 and saved by automation system of hospital which included the study. Results: 1.3 % of the consultations (n=61) are excluded for the unanswered. 47.5 % of unanswered consultation (n=29) was the consultation which requested from cardiology clinic. 40 % of patients (n=1786) was female, and median age of female patients 34, median age of male patients 28. In both of sexes Plastic and Reconstructive Surgery was the most requested consultation. Plastic and Reconstructive Surgery consultation has requested for 15.2 % of female patients and 23.7 % of male patients. Median time of all answered consultation was calculated 38 minute. Cardiology is the latest clinic with median time of response is 180 minute. Surgery clinics' median time of response was 33 minute, internal clinics' median time of response was 62.5 minute and diffirence was significant. The assay and request information were got more involved at the internal clinics' consultations and difference was significant. Physical examination information and discahrge suggestion were got more involved at surgery clinics' consultations and internal clinics were used more abbreviation. Consultation responsed from specialists using more substitutions , discharge information, follow-up period , another section for consultation were no significant difference between assistant and specialist doctors. Conclusion: Today, we as physician is seen as showing due diligence the consultation on the patient-centered physician- physician relationship. These aspects need to be reminded in service training and compliance with rules should be checked to consultation with the audit rules.