Tarımsal üretimde kadın girişimcilerin yeri: Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesi örneği
The place of women entrepreneurs in agricultural production: A case study in Elbistan district of Kahramanmaraş province
- Tez No: 645900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kadın girişimciliği az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde kadınlar hem kentsel hem de kırsal alanda üretime katkı sağlamaktadırlar. Kırsal alanda kadınlar büyük ölçüde tarımsal faaliyetlere katılıp aile bütçesine katkı sağlamaktadırlar. Sağladıkları katkılara rağmen iş gücüne katılımına engel olan birçok faktör vardır. Bu çalışmanın amacı, kadın girişimciliğine etki eden unsurları belirleyip kırsal kadınının tarımsal üretim faaliyetlerine katılımını incelemek ve girişimcilik faaliyetlerinde karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Çalışmanın ana materyalini Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde yer alan çeşitli mahallelerdeki tarımsal girişimcilik faaliyetlerinde bulunan kadınlardan elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler girişimcilik eğilimi gösteren 60 kadın girişimci ile anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Kadınların girişimcilik özelliklerinin belirlenmesi, çalışma hayatlarında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerilerinin belirlenmesinde likert ölçeği kullanılarak, faktörlerin önem seviyeleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda ankete katılan kadın girişimcilerin genel yaş ortalaması 34 ve eğitim durumu olarak çoğunluğun ilköğretim mezunu olduğu ve buna dayanarak eğitimin tarımsal girişimcilik faaliyetlerinde bulunun kadın girişimciler için çokta belirleyici bir faktör olmadığı ortaya çıkmıştır. Girişimciler faaliyetlerini tek başına veya eşleriyle birlikte yürütmektedirler ve çoğunun tarım sektöründe girişimde bulunma ve devam etme sebebi para kazanma isteğidir. Geleneksel yetiştirme tarzı kadınların girişimcilik faaliyetlerinde karşılarına çıkan en büyük problemlerden biridir ve bunun için toplumun genelinin bilinçlendirilmesi ve geleneksel yaşam tarzının terk edilmesi gerekmektedir. Kadın girişimciler tarımsal faaliyetlerinde teşvik ve destek sağlayan kurumlardan en çok bankalardan haberdar olduklarını belirtmişlerdir ve bunu kooperatifler ve İşkur izlemektedir. Girişimci kadınlara yönelik kurum ve kuruluşların desteğinin arttırılması ve diğer kurumlardan haberdar olunması için gerekli eğitim ve bilgilendirmeler yapılmalıdır. Ayrıca kadınların ekonomik bağımsızlıklarını tek başına kazanmaları için sağlanan maddi ve manevi destekler çeşitlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Women's entrepreneurship has an important place in Turkey as well as in underdeveloped or developing countries. In our country, women contribute to production in both urban and rural areas. In the countryside, women largely participate in agricultural activities and contribute to the family budget. Despite their contributions, many factors hinder their participation in the workforce. The purpose of this study is to determine the factors affecting women's entrepreneurship, to examine the participation of rural women in agricultural production activities and to offer solutions to the problems they encounter in their entrepreneurship activities. The main material of the study is the places obtained from women engaged in agricultural entrepreneurship activities in various neighborhoods in the Elbistan district of Kahramanmaraş province. The data used in the research were obtained using the survey method with 60 female entrepreneurs who tend to entrepreneurship. The importance levels of factors were determined by using the likert scale to determine the entrepreneurial characteristics of women, the problems they face in their working lives and the proposals for solutions to these problems. As a result of the research, it was revealed that the average age of the female entrepreneurs surveyed was 34 years and that the majority of them were primary school graduates as an educational status, and based on this, education was not a very decisive factor for female entrepreneurs involved in agricultural entrepreneurship activities. Entrepreneurs carry out their activities either alone or with their spouses, and most of them are motivated by the desire to make money in the agricultural sector. Tradition upbringing is one of the biggest problems that women face in entrepreneurship activities, and this requires the awareness of the general society and the abandonment of the traditional style. Women entrepreneurs have stated that they are most aware of banks from institutions that provide incentives and support in their agricultural activities, followed by cooperatives and İŞKUR. Necessary training and information should be made in to increase the support of institutions and organizations for entrepreneurial women and to be informed about other institutions. Also, financial and moral supports provided for women to gain their economic independence alone should be diversified.