Design and production stages of a vibration test fixture
Bir titreşim test fikstürünün dizayn ve üretim aşamaları
- Tez No: 645899
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Standartlaştırılmış çevre koşulları titreşim testlerinden biri olan rastgele titreşim testi, test edilecek birimin elektro dinamik sallayıcıya bağlanıp belirlenmiş rastgele titreşim testi profilinin belli tolerans aralığında birime uygulanmasıyla yapılır. Test edilecek birimin sallayıcıya bağlanabilmesine yarayan test fikstürü idealde olabildiğince rijit olup test frekans bandında bölgesel rezonanslara sahip olmamalıdır. Ancak ideal bir fikstür dizaynı fikstür üretim maliyeti, uzun test süreleri gibi sebeplerden dolayı çok nadir mümkün olmaktadır. Rijit bir fikstür genelde masif parçalardan oluşan bir dizayn gerektirmekte olup bu durum ekonomik olmayan üretim maliyetlerine ya da testte kullanılacak sallayıcının maksimum yük limitinin aşılmasına sebep olabilmektedir. Toplam test süresini azaltmak için birden fazla test edilecek birimin aynı anda test edilmesinin istendiği durumlarda oluşacak yük artışı, fikstür tasarımcılarının test fisktürünü hafifletmesini gerektirmektedir. Pratikte karşılaşılan bütün bu konular, test mühendislerini test frekans bandında bölgesel rezonanslara sahip oldukça hafif test fikstürleri dizayn etmeye zorlamaktadır. Test fikstürünün bölgesel rezonanslarının varlığı bazen test esnasında rezonans davranışlarına sebep olup, sallayıcı kontrol sisteminin istenilen rastgele titreşim test profilini oluşturmasına engel olabilmektedir. Bu çalışmada, belirtilen konuları açığa kavuşturmak için bir rastgele titreşim test senaryosu deneysel ve sonlu elemanlar yöntemi analizleri ile incelenmiştir. Bir çözüm olarak, test fikstürünün problemli lokal modlarındaki sönümleme miktarının arttırılmasının rezonans problemini gidermede etkili olacağı simulasyonlar ve testler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Random vibration tests are performed by attaching a product on an electro dynamic shaker as a part of standardized environmental vibration tests which require specified random vibration profiles applied to products within certain tolerance bands. An ideal test fixture, which will be used to attach a product to a shaker, should be as rigid as possible with no local resonances in the frequency range of the random vibration test profile. However, such a fixture design is rarely possible due to concerns such as fabrication costs, testing time, etc. A rigid fixture usually leads to a design comprised of massive components which may not be economical to fabricate or may not be feasible because of the available payload carrying capacity of the shaker planned to be used for the test. In cases where multiple test items are sought to be tested simultaneously to reduce overall testing time, increased total payload necessitates the fixture designers to reduce the fixture weight. All these practical issues oftentimes force test engineers to design relatively low-weight test fixtures with local resonant behavior in the frequency range of interest. The existence of these local resonances of the fixture would cause resonant vibration behavior which sometimes may prevent the shaker control system from producing the desired random vibration profile. In this study, a random vibration testing scenario is investigated to identify the described issues with producing a desired random vibration profile. The problem is studied both experimentally and through finite element simulations. A remedy, which involves increasing damping in the problematic local modes of the test fixture, is proposed and shown to be effective through finite element based simulations and experiments.